Gospodarka Polityka i Społeczeństwo

Przekop Mierzei Wiślanej może być porażką stulecia. Przez kanał nie przepłynie żadna jednostka wojskowa?

Flickr.com/KPRM

Przekop Mierzei Wiślanej ma zwiększyć bezpieczeństwo militarne Polski – tak potrzebę realizacji tej słynnej już inwestycji argumentują władze PiS. Tyle że Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego SDirect24 w opinii dla sejmiku województwa pomorskiego napisała, że przez kanał nie będzie w stanie przepłynąć… żadna polska jednostka wojskowa.

Niepotrzebny przekop Mierzei Wiślanej?

Przez przekop mierzei nie przeciśnie się prawie żadna jednostka Marynarki Wojennej. Port w Elblągu nie ma jak przyjąć wojskowych jednostek. A Rosjanie mogą w moment zablokować przekop – napisała w raporcie organizacja. Pod dokumentacją podpisał się generał Bogusław Pacek. To były doradca Ministrów Obrony Narodowej Bogdana Klicha i Tomasza Siemoniaka.

 

Nie tylko Pacek ma jednak tak złe zdania nt. projektu. Równie negatywnie wypowiada się gen. Mirosław Różański, doradca Szymona Hołowni, kandydata na prezydenta.

Na akwenie Zalewu Wiślanego nie mogłaby operować żadna jednostka Marynarki Wojennej – chyba że poduszkowce, których my nie mamy powiedział podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej.

Rząd idzie w zaparte

Takie słowa nie przekonują chyba jednak rządu. Sam projekt władz dot. przekopu poparł prezydent Andrzej Duda. – Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej ma na celu wzmacnianie polskiej suwerenności, niezależności i wolności. Wielkie inwestycje są kołem zamachowym gospodarki, dlatego chcemy je kontynuować – mówił na początku czerwca.

Dziś dopowiada się też, że tego typu inwestycje – a w tym samym szeregu stawia się m.in. budowę CPK – pomogą pobudzić polską gospodarkę w czasie recesji.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie