Gospodarka

Przecieramy oczy ze zdumienia. Jacek Sasin przypuścił atak na Polski Ład

Flickr.com/PiS

Ministerstwo Aktywów Państwowych Jacka Sasina zauważa, że jedno z nowych rozwiązań, które wchodzą do Polskiego Ładu, mocno obciąży spółki państwowe. Mowa o aż 379 mln zł.

Sasin krytykuje Polski Ład?

Zmiany podatkowe z Polskiego Ładu zmniejszą wpływy NFZ o ponad 4,5 mld zł. Ubytek trzeba będzie pokryć z budżetu. Stąd pomysł na podatek od wielkich korporacji. Choć w założeniu miał dotknąć duże zagraniczne firmy, może oberwać się też spółkom państwowym. Płacić go mają spółki kapitałowe i podatkowe grupy kapitałowe, które wykazują straty lub których dochód jest poniżej 1 proc. przychodu z działalności operacyjnej, bez nabycia środków trwałych.

Nowy pomysł

Resort Jacka Sasina zwraca uwagę na alternatywny sposób opodatkowania, tj. minimalnego podatku dochodowego w wysokości 10 proc. podstawy opodatkowania, obejmującej w szczególności 4 proc. wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym, dedykowanej spółkom, a także podatkowym grupom kapitałowym, które ponoszą straty ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe albo wykazują określony niski wskaźnik dochodowości w ramach działalności operacyjnej.

Łączna kwota dopłaty ze strony spółek z domeny Skarbu Państwa według powyższych założeń to szacunkowo 379 mln zł. Należy wskazać, że oznaczałoby to wzrost łącznego obciążenia CIT spółek z domeny Skarbu Państwa umieszczonych w analizowanej bazie o 12 proc., podczas gdy średni wzrost obciążenia CIT w całej bazie to 9 proc. Oznacza to, że proponowane rozwiązanie może proporcjonalnie mocniej dotknąć spółki Skarbu Państwa niż podmioty prywatne, w tym te z kapitałem zagranicznym

– zauważa ministerstwo.

Dodano, że to nowe rozwiązanie, które nie było przewidziane w pierwotnej wersji projektu z dnia 26 lipca.

Pojawiło się ono dopiero w projekcie w wersji z 5 września, a przez to nie było poddane konsultacjom publicznym. Z analizy przeprowadzonej w Ministerstwie Aktywów Państwowych wynika, że ta nowa alternatywna forma opodatkowania może mieć negatywny wpływ na stabilność finansową spółek z udziałem Skarbu Państwa

– napisał resort Jacka Sasina.

Źródło: Business Insider

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie