Polityka i Społeczeństwo

Protesty środowisk LGBT zauważone za granicą. Szkoci krytykują Polskę za działania wobec demonstrujących

Mercedes Mehling/ Unsplash

Protesty polskich środowisk LGBT przeciwko dyskryminacji przez władzę zostały zauważone za granicą. Szkocki parlament przyjął uchwałę krytykującą Polskę za dzialalność wobec demonstrantów LGBT.

Wniosek o przyjęcie uchwały złożył James Dornan, członek Szkockiej Partii Narodowej. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, żaden z parlamentarzystów nie miał co do niej zastrzeżeń. Uchwała została przyjęta w uproszczonym trybie – do przyjęcia wniosku wystarczy poparcie odpowiedniej ilości parlamentarzystów. Jeżeli to się uda, nie dochodzi do debaty ani głosowania. Pod wnioskiem Dornana podpisało się dwunastu członków szkockiego parlamentu.

Parlament wyraża zaniepokojenie dotyczące praw człowieka, a szczególnie praw mniejszości LGBT, w świetle wiadomości z 7 sierpnia – tak rozpoczyna się uchwała szkockiego parlamentu. Jest to reakcja na zatrzymania protestujących po aresztowaniu aktywistki Margot, formalnie Michała Sz.

Szkoci „wyrażają solidarność z zatrzymanymi protestującymi” i podkreślają, że byli wśród nich także przypadkowi przechodnie.

– (…) jak rozumiemy, zostali zatrzymani z pogwałceniem praworządności, obejmującym niepodanie prawnej podstawy zatrzymania, odmowę możliwości zadzwonienia do rodziny lub prawników oraz upokarzające i nadmierne środki takie jak przeszukania nago – piszą Szkoci w uchwale.

Parlamentarzyści stwierdzają, że działania policji – użycie siły wobec demonstrujących – „zagraża procesom demokratycznym i uprawomocnia przemoc wymierzoną w tę już stygmatyzowaną grupę”. Szkoci wyrazili solidarność z polska społecznością LGBT w Szkocji i wyrazili nadzieję, że ich kraj „jest miejscem przyjaznym wszystkim, niezależnie od orientacji seksualnej, płci kulturowej, koloru skóry, akcentu lub kraju pochodzenia”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie