Polityka i Społeczeństwo

Prokuratura Zbigniewa Ziobry ma problem. Marszałek Kuchciński dopuścił się przestępstwa?

Na początku sierpnia tego roku, Prokuratura Krajowa, której przewodzi prawa ręka Zbigniewa Ziobry, czyli prokurator Zbigniew Święczkowski poinformowała, że nie doszło do złamania prawa w Sejmie podczas głosowania nad ustawą budżetową na 2017 rok w Sali Kolumnowej. Wniosek w tej sprawie złożyły m.in. Platforma Obywatelska, Nowoczesna a prokuratura sprawę umorzyła.

Przypomnijmy, do przeniesienia obrad Sejmu do Sali Kolumnowej doszło 16 grudnia 2016 r., gdy posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę, uniemożliwiając tym samym marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu prowadzenie obrad. Zrobili to w proteście przeciwko wykluczeniu z obrad posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby. W Sali Kolumnowej posłowie głosowali przez podniesienie ręki, głosy liczyli posłowie PiS. Zdaniem opozycji obrady były nielegalne, ponieważ nie wpuszczono na nie niektórych ich posłów, nie dopuszczano ich do głosu i nie można było stwierdzić, czy było kworum. Co więcej Dziennikarze “Faktów” TVN policzyli, że w Sali Kolumnowej głosowało o 9 posłów mniej, niż zapisano w protokole.

Samo doniesienie dotyczyło “przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych”, za co grozi do trzech lat więzienia osobom decyzyjnym, w tym przede wszystkim marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu. Według Platformy i Nowoczesnej oprócz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego prawo złamał też minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński oraz nieustalona grupa posłów. Poseł PO Krzysztof Brejza opublikował 16 grudnia na Facebooku nagranie, na którym jego zdaniem ci dwaj ostatni podpisują listę obecności dopiero po zakończeniu obrad.

Tak jak należało się spodziewać, Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała, że “Przeniesienie obrad z sali plenarnej do Sali Kolumnowej było zgodne z prawem i konieczne do zapewnienia sprawnej pracy Sejmu. Przedstawiciele wszystkich sejmowych stronnictw i niezrzeszeni mieli pełną swobodę udziału w tych obradach(…) Wszyscy posłowie mieli pełną swobodę udziału w posiedzeniu Sejmu przeniesionym do Sali Kolumnowej. […] Przed wyznaczoną godziną wznowienia posiedzenia Sejmu główne wejście do Sali Kolumnowej zostało udostępnione wszystkim posłom, a możliwość udziału w posiedzeniu nie była im ograniczana. Takim ograniczeniem nie było zamknięcie – z uwagi na konieczność zapanowania nad porządkiem – dwóch bocznych wejść do sali, o czym posłowie byli informowani przez Straż Marszałkowską” – napisali podwładni prokuratora Święczkowskiego. Wydawało się, że sprawa jest zamknięta i skandaliczna decyzja szefostwa PiS pozostanie bezkarna. Dziś okazuje się, że wcale tak być nie musi.

Jak poinformował na swoim Twitterze poseł PO, Michał Szczerba Sąd Okręgowy w Warszawie właśnie rozpatrzył jego zażalenie na decyzję Prokuratury Okręgowej, uchylając w całości postanowienie o umorzeniu śledztwa.,

Co to oznacza? To, że sprawa musi wrócić do prokuratury i śledztwo w tej sprawie powinno toczyć się dalej, pod kątem zarzutów zgłoszonych przez zawiadamiających. Prokuratura powinna jeszcze raz sprawdzić, czy nie zostało naruszone prawo przez marszałka Kuchcińskiego, a następnie wystąpić o uchylenie mu immunitetu, celem postawienia stosownych zarzutów. Tym samym Zbigniew Ziobro ma duży problem, bo sprawy nie da się tak łatwo zamieść pod dywan. Po raz kolejny też upada mit o rzekomym “puczu” jaki miał się odbyć wówczas w Sejmie – może się bowiem okazać, że jedynym funkcjonariuszem państwa, który złamał wówczas prawo była druga osoba w państwie czyli marszałek Sejmu.

Źródło: GW/Twitter

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia
Ładowanie