Polityka i Społeczeństwo

Prokuratura krajowa szykuje się do ataku na sędziów SN. Małgorzata Gersdorf zostanie oskarżona?

Totalna wtopa PiS. Plan przejęcia SN zablokowany
fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski

Prokuratura krajowa wystąpiła do SN o przekazanie akt spraw, którymi w ubiegłym roku zajmowała się Izba Karna. Szykuje się do ataku na sędziów.

Wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej to komórka, która miała się zajmować tropieniem nieprawidłowości w wymiarze sprawiedliwości. De facto zajmuje się ściganiem niepokornych sędziów. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zażądał od Sądu Najwyższego wydania akt spraw rozpoznawanych przez Izbę Karną.

W sumie chodzi o 25 spraw.

Prokurator wystąpił o nie w trybie procesowym, więc zgodnie z przepisami SN musi je przekazać. Prokuratura ma prawo prowadzić postępowanie karne, chociaż nie wiadomo, co to za postępowanie ani przeciw komu – pisze “Gazeta Wyborcza”. Akta zostały przekazane w tym tygodniu.

Informacje, o które wystąpiła prokuratura, wskazują, że postępowanie może dotyczyć “wojny o akta” toczącej się w Sądzie Najwyższym. Śledczych interesowały sprawy, które zgodnie z ustawą o SN powinna rozpoznawać Izba Dyscyplinarna. Przejęła je Izba Karna. Decyzję o przekierowaniu spraw podjęła Małorzata Gersdorf, była pierwsza prezes SN.

Sędziowie zastanawiają się, o co chodzi, bowiem te sprawy są w większości zakończone. Przypuszczają, że mogą się rozpocząć represje wobec sędziów z Izby Karnej. Nie wykluczają uchylania immunitetów, przesłuchań czy postawienia w stan oskarżenia. W teorii prokuratura może uznać, że przekazanie spraw do Izby Karnej podpada pod przestępstwo. W takim wypadku na celowniku może się znaleźć Małgorzata Gersdorf oraz kierujący Izbą Karną sędzia Michał Laskowski.

Sprawa zbiega się w czasie z wnioskami o uchylenie immunitetów trzem sędziom z Izby Karnej. Sędziowie łączą te fakty w całość i dochodzą do wniosku, że to początek “ofensywy przeciw sędziom Sądu Najwyższego”.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie