Polityka i Społeczeństwo

Prokuratorzy w oryginalny sposób protestują przeciwko zawłaszczaniu przez PiS wymiaru sprawiedliwości

60 prokuratorów wysłało prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze rotę prokuratorskiego ślubowania. Podpisane przez śledczych roty mają być symbolem niezależności. Inicjatorem akcji jest prokuratorskie stowarzyszenie “Lex super omnia” – pisze Gazeta Wyborcza.

Do podpisanej prokuratorskiej roty dołączony jest list, w którym prokuratorzy podkreślają, że kierowana przez Ziobrę prokuratura stała się “antytezą organu mającego strzec praworządności i jest permanentnie wykorzystywana w walce politycznej”. Śledczy zaznaczają, że prokuratura nie reaguje na przejawy łamania praworządności, pomimo tego, iż jest to jej ustawowy obowiązek. 

Podpisane roty są symbolem prokuratorskiej niezależności. – Jako prokuratorzy, szanujący swoje zobowiązania podjęte w tak podniosłym momencie jak objęcie urzędu prokuratora, chcemy w pełni dochować roty ślubowania i traktować ją jako swoisty drogowskaz, wyznaczający prokuratorowi drogę, którą powinien podążać w czasie wykonywania odpowiedzialnej i niełatwej służby – piszą w liście.

Śledczy odnoszą się w liście do karierowiczów, którzy za płynące korzyści, nie reagują na łamanie standardów demokratycznego państwa. Autorzy listu mają nadzieję, że ich postawa przyczyni się do zmiany zachowań prokuratorów, którzy są zastraszeni, mają obawy i nie są gotowi na złożenie jednoznacznej deklaracji. W akcji biorą udział prokuratorzy szczebla okręgowego i rejonowego oraz śledczy w stanie spoczynku. Lex super omnia nie wyklucza, że wobec osób, które zdecydowały się na przesłanie listu Zbigniewowi Ziobrze, będą podjęte działania zastraszające.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie