Polityka i Społeczeństwo

Projekt zamrażający podwyżki polityków trafia do Sejmu. Pozostaje jedna przeszkoda, co zrobi marszałek Witek?

Przygotowany przez KO projekt zamrażający podwyżki dla polityków jest gotowy. Opozycja chce, by trafił pod obrady na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Pozostaje jedna przeszkoda: Elżbieta Witek.

Polski Ład zaczął działać – przynajmniej dla wybranych. Jarosław Kaczyński z pomocą Andrzeja Dudy zapewnił politykom sowite podwyżki, nie zważając, że moment na zapewnianie sobie luksusów jest co najmniej średni.

Rosną ceny, rośnie inflacja, a całe grupy pracowników budżetówki nie dostają podwyżek. Podnoszenie w tym momencie pensji parlamentarzystom, członkom rządu, przyznawanie gigantycznej pensji żonie prezydenta to skandal – mówiła w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” Izabela Leszczyna, posłanka KO. I KO jednogłośnie postanowiło przygotować uczciwy projekt ustawy, która zamraża PiS-owskie podwyżki do następnej kadencji parlamentu. Nowe kadencja, nowe wybory, nowe zasady.

KO chciałaby, aby projekt trafił pod obrady już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, 11 sierpnia. Czy to się uda? Raczej nie – porządek ustala Prezydium Sejmu, decyduje Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu może odrzucić wniosek.

Zgłosimy projekt i na prezydium, i na posiedzeniu, choć zdajemy sobie sprawę, że w tym przypadku oznacza to minutę na uzasadnienie i 30 sekund na głosowanie – mówi „Gazecie Wyborczej” Jan Grabiec z PO.

Projekt KO to zaskoczenie dla PiS – partia rządząca liczyła, że temat podwyżek przejdzie bez echa, z pomocą opozycji, która milcząco przyjmie dar Kaczyńskiego i Dudy. A tu niespodzianka.

Proj Jarosław Kaczyński będzie musiał to w jakiś sposób elektoratowi wytłumaczyć – podkreśla Grabiec.

Swoją propozycję zmian w wynagrodzeniu polityków przygotowuje też Senat.

Polska powinna być krajem średnich płac, a nie niskich. Trzeba jednak zacząć od obywateli, a potem zająć się politykami – komentuje w rozmowie z „Wyborczą” marszałek izby wyższej Tomasz Grodzki.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie