Gospodarka Wojna

Prof. Witold Orłowski: Spadek inflacji zależy od działań NBP [WYWIAD]

Po Nowym Roku w życie wchodzi ustawa podatkowa w ramach wprowadzania  Polskiego Ładu. Przewiduje ona m.in. podwyżki podatków dla lepiej zarabiających i podniesienie składki zdrowotnej, której nie będzie można już odliczyć od podatku. Jakie będą konsekwencje takiej zmiany przepisów podatkowych?

Oczywiście, prawem rządu, który wygrał wybory, jest podwyższenie podatków dla zamożniejszych i zmiana dystrybucji dochodu na rzecz uboższych. Natomiast problem, o którym należy powiedzieć, to fakt, że podatki zostają podwyższone w najgorszym momencie, jaki można sobie wyobrazić.

Dlaczego?

Każdy ekonomista wie, że ludzie zamożniejsi mają większą skłonność do oszczędzania niż ludzie ubożsi. To jest oczywiste, bo człowiek ubogi marzy o zwiększeniu konsumpcji i trudno się temu dziwić. Należy powiedzieć, że nasza inflacja jest spowodowana w znacznej mierze większym wzrostem popytu, niż podaży, której się nie udało się ożywić. Spadek opodatkowania ludzi uboższych spowoduje, że popyt konsumpcyjny się zwiększy, a w obecnej sytuacji może to dodatkowo pobudzić inflację.

Polski Ład, inflacja, podwyżki w podatkach i brak pieniędzy z Europejskiego Planu Odbudowy. Co Pana zdaniem czeka nas w przyszłym roku pod względem gospodarczym? Czy rządzącym uda się zatrzymać inflację? A może pojawią się inne zjawiska w gospodarce, które staną się problemem dla rządzących?

Jeśli chodzi o inflację, to obawiam się, że może być gorzej, ale zależy to od czynników, które dzisiaj są trudne do przewidzenia. Należy brać pod uwagę, że jesteśmy w niepewnej sytuacji gospodarczej w kraju, ale też na świecie, a rząd nie wykorzystuje narzędzi, które ma, żeby społeczeństwo jak najlżej odczuło skutki pandemii.

Zjednoczona Prawica, kiedyś straci władzę. Co Pana zdaniem trzeba będzie zrobić, żeby Polska wyszła z kryzysu?

To jest pytanie bardziej do politologa. Niezależnie od odpowiedzi, z ekonomicznego punktu widzenia na pewno NBP powinien traktować poważnie swoje zadania i to bez względu na to, kto będzie rządził po najbliższych wyborach parlamentarnych. Podobnie jest w kwestii europejskich funduszy, gdzie należy przestrzegać warunków, na które Polska się zgodziła, żeby jak najszybciej uzyskać do nich dostęp.

Bardzo dziękuję za rozmowę.  


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Wydawca i redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie