Polityka i Społeczeństwo

Prof. Grodzki nie wytrzymał po groźbach Ziobry. Tak mocnych słów z ust Marszałka jeszcze nie słyszeliśmy

Flickr.com/Senat RP

Zbigniew Ziobro wywiadzie dla “Financial Times” zagroził wstrzymaniem wpłat do unijnego budżetu. Marszałek Senatu użył mocnych słów wobec ministra.

Już niedługo Polska może zostać objęta mechanizmem warunkowości, czyli zasadą pieniądze za praworządność. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na wiosnę przyszłego roku wyda wyrok w tej sprawie, po tym jak Polska i Węgry wniosły do TSUE skargi z żądaniem stwierdzenia nieważności rozporządzenia.

Na początku grudnia Manuel Campos Sanchez-Bordona, rzecznik generalny TSUE, wydał opinię na ten temat.

Stwierdza w niej, że skargi Warszawy i Budapesztu należy oddalić. Opinia nie jest wyrokiem i nie jest wiążąca, ale praktyka pokazuje, że pokrywa się z wyrokami TSUE.

Wstrzymanie wpłat

Zbigniew Ziobro udzielił wywiadu brytyjskiemu dziennikowi “Financial Times” i został w nim zapytany o zastosowanie przez UE mechanizmu warunkowości. Jak ocenił minister sprawiedliwości, takie działanie byłoby bezprawne. Ziobro wyraził nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale w przypadku gdyby taką opcję wdrożono w życie, będzie domagał się odwetu. Wśród narzędzi, jakie mogłaby użyć Polska, wymienił opcję wstrzymania wpłat do wspólnego unijnego budżetu.

Jeśli ten spór będzie eskalował, będę domagał się od Polski zawieszenia wpłat do UE. Byłoby to uzasadnione, ponieważ UE bezprawnie odmawia nam środków ze wspólnego budżetu, do którego również się dokładamy – powiedział.

Ponadto uważa, że Polska powinna też zrewidować swoje zaangażowanie w unijną politykę klimatyczno-energetyczną.

Zbrodniarz i zdrajca

Grodzki wyraził tez ogromne zdziwienie, że partia mająca jeden procent w sondażach dyktuje warunki dużo większemu koalicjantowi i naraża Polskę na stratę pieniędzy.

W podobnym tonie wypowiedziała się Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej – Solidarna Polska to partia zdrady narodowej. Niech Ziobro doczyta, że Polska nie jest płatnikiem netto. Więcej dostajemy niż do niej wpłacamy. Kto tu kogo może złapać za głowę – mówi w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie