Polityka i społeczeństwo

Prof. Gersdorf ma asa w rękawie. Przez ten dokument PiS może zapomnieć o zmianie I Prezesa Sądu Najwyższego

Zwrot akcji w sprawie I Prezes Sądu Najwyższego. PiS skapituluje?
Fot. Flickr

Sprawa obecnego statusu I Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf wciąż budzi duże emocje. Oficjalnie, od dziś pani prezes poszła na urlop wypoczynkowy, który jak ujawnił zastępujący ją aktualnie na czele Sądu Najwyższego sędzia Iwulski, przysługuje jej w wymiarze 38 dni. Okazuje się jednak, że nawet w tej kwestii pojawia się problem natury prawnej – jak bowiem wypłacić jej wynagrodzenie za czas przebywania na urlopie, jak zdaniem rządzących urlop, jako sędziemu w stanie spoczynku już jej nie przysługuje?

Jest taka możliwość, żeby wypłacić jej tylko część pieniędzy, tę niebudzącą żadnych wątpliwości. Natomiast pozostałą część można złożyć do depozytu finansowego i ewentualnie wypłacić dopiero, jak się kwestia całkowicie zamknie. Najprawdopodobniej rozstrzygnie to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu– powiedział prezes Józef Iwulski. To decyzja taka, aby nie narażać pracowników, w szczególności szefa kancelarii i pani głównej księgowej, na odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny budżetu państwa – dodaje.

Sędziowie Sądu Najwyższego niezmiennie stoją na stanowisku, że prof. Gersdorf ma konstytucyjne prawo piastowania swojej funkcji do kwietnia 2020 roku. Warto jednakże zauważyć, że sama pani prezes ma asa w rękawie, który w przypadku sporu, przykładowo w sądzie pracy o wynagrodzenie za czasu urlopu najmocniej potwierdza jej rację. Co więcej, ten dokument totalnie niweczy narrację rządową o tym, że zmiana wieku emerytalnego dla sędziów, której dokonali w ustawie o Sądzie Najwyższym ma odniesienie także do I Prezes SN. O jaki dokument chodzi?

Cały misterny plan Prawa i Sprawiedliwości pominął anulowanie lub unieważnienie postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nr 1131-6-2014 z dnia 24.04.2014 roku, ogłoszonego w Monitorze Polskim z czerwca 2014 roku, pod poz. 498, na mocy którego sędzia Gersdorf pełni swoją funkcję. Z treści tego postanowienia wynika wprost stosowanie się bezpośrednio do art. 183 ust. 3 Konstytucji oraz powołanie I Prezes SN na sześcioletnią kadencję.

W żadnym przepisie przejściowym, ani przepisach końcowych nowelizacji z grudnia 2017 roku nie ma zapisu, że to postanowienie traci moc. Posłowie koalicji rządzącej nie zdecydowali się aż tak uwypuklić celu tej ustawy, by wprowadzić do niej taki zapis. Wskutek jednak braku tejże odwagi lub poprzez niedopatrzenie i legislacyjną niechlujność (czego akurat przykłady dali w tej kadencji niejednokrotnie), cały misterny plan pozbycia się prof. Gersdorf z Sądu Najwyższego nie może zostać zrealizowany. Ciekawe, czy premier Morawiecki już rozumie, że prędzej czy później będzie potrzebował wiarygodnego wytłumaczenia się przed wyborcami, dlaczego władza wycofuje się z tej “reformy” z podkulonym ogonem.

fot. Kancelaria Sejmu / Krzysztof Białoskórski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie