Polityka i Społeczeństwo

Prof. Anna Siewierska-Chmaj: Młodzi się przebudzili [Wywiad]

W kontekście tego, co Pani powiedziała – jaką lekcję, jeżeli chodzi o prawa kobiet i prawa człowieka politycy i polskie społeczeństwo powinni odrobić?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że przestaliśmy rozumieć słowo „demokracja”. Dla wielu z nas demokracja sprowadza się jedynie do możliwości brania udziału w wyborach. I to jest bardzo niepokojące. Korea Północna teoretycznie też jest demokracją ludową a w praktyce – jednopartyjną dyktaturą.

Powinniśmy się skoncentrować na ponownym zrozumieniu pojęcia „demokracja” i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wystarczy nam demokracja większościowa, czy może jednak należy dążyć do demokracji liberalnej, która jest czymś znacznie więcej, niż dyktaturą większości.

Mam też wrażenie, że po 1989 roku zaniedbaliśmy czynnik aksjologiczny. Udało się nam stosunkowo niewielkimi kosztami społeczno – politycznymi przejść transformację ustrojową, ale nie kształciliśmy społeczeństwa obywatelskiego, tylko skupiliśmy się na gospodarce. Wchodząc w 2004 do Unii Europejskiej po raz kolejny popełniliśmy ten sam błąd – akcentowaliśmy głównie korzyści materialne płynące z członkostwa w UE, a nie wartości europejskie, których de facto teraz młodzi ludzie bronią na ulicach, może nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli przeprowadzilibyśmy sondaż wśród Polaków, to dla większości wspólna Europa kojarzy się z bezpośrednimi korzyściami – łatwością podróżowania, nowymi inwestycjami etc., a nie konkretnymi wartościami. Tymczasem, to kwestia aksjologiczna powinna być priorytetem, jeżeli chcemy być państwem demokratycznym na wzór zachodni, nie zaś wschodni.

Inne błędy, które zostały popełnione, to ignorowanie opinii młodych ludzi, do których odwoływano się tylko podczas kampanii wyborczych a natychmiast po wyborach o nich zapominano. Rządzący wydają się całkowicie zaskoczeni nie tylko skalą niezadowolenia młodych Polaków, ale też postulatami protestujących i formą ich manifestowania. Ale to zaskoczenie pokazuje tylko, jak bardzo politycy oderwali się od rzeczywistości a przede wszystkim od emocji społecznych.

Jeśli obecne protesty się rozmyją lub zostaną stłumione siłowo, to jak bardzo, Pani zdaniem, może pogorszyć się sytuacja polityczna w Polsce? Czy porażka młodych może spetryfikować obecny układ polityczny i utrwalić na długie lata władzę Zjednoczonej Prawicy?

Mam nadzieję, że nie dojdzie do pacyfikacji, bo to byłaby absolutna katastrofa. Sądzę, że jakiś rodzaj kompromisu, choćby w postaci propozycji Prezydenta Andrzeja Dudy zostanie przez proces legislacyjny przeprowadzony. To oczywiście nie ugasi całkowicie protestów, ale takie wybuchy społecznego niezadowolenia rządzą się swoją dynamiką, która teraz osiągnęła swoje apogeum i moim zdaniem, w sposób naturalny, będą wygasać. Zwłaszcza w sytuacji kolejnych obostrzeń związanych z pandemią. To nie znaczy jednak, że te protesty nie przyniosą rezultatów. Przyniosą, ale to będzie proces rozłożony w czasie – młodzi ludzie na poważnie zaangażują w politykę i zmienią ten kraj. Mam tylko nadzieję, że nie dojdzie do eskalacji napięcia i rozlewu krwi! A jeżeli do tego dojdzie, to osobą bezpośrednio odpowiedzialną będzie Wicepremier Jarosław Kaczyński i Jego nieodpowiedzialne wystąpienie.

Bardzo dziękuję za rozmowę.  


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Wydawca i redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie