Proboszcz zszokował parafian swoim „kolędowym cennikiem”. Nie uwierzycie, jakie kwoty zasugerował

Składki kolędowe są dobrowolne: kto chce, ten wpłaca. Nie ma przymusu – wyjaśnia ks. Krzysztof Dobrogowski. – Jak ktoś z parafian jest niezadowolony z ich wysokości, powinien najpierw zgłosić się do księdza proboszcza. Jak wcześniej takie składki były ogłaszane przez moich poprzedników, to jakoś nie było sprzeciwów. Jeśli dana rodzina nie możliwości wpłacić tyle, ile ustalono, to wpłaca tyle, ile ma. To pieniądze przeznaczone na cele remontowe, a że to kościół zabytkowy, to koszty takich remontów są bardzo wysokie, same projekty tych remontów są bardzo duże – tłumaczy się z kuriozalnego cennika duchowny.

Takimi cennikami księża szkodzą sami sobie, bo trzeba pamiętać, że kolęda nie jest przecież obowiązkowa. W wielu parafiach rozwija się model „kolędy na zaproszenie”, który wydaje się optymalnym rozwiązaniem.

Wydaje mi się, że w dłuższej perspektywie taki model, zwłaszcza w miastach, może być korzystny dla wszystkich stron – mówił w rozmowie z radiem Via rzecznik rzeszowskiej kurii ks. Tomasz Nowak.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny

Foto: Depositphotos.com

« Poprzednia strona artykułu
Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

5 Odpowiedzi na Proboszcz zszokował parafian swoim „kolędowym cennikiem”. Nie uwierzycie, jakie kwoty zasugerował

  1. Wiesława pisze:

    widocznie bogaci w tej parafii mieszkaja pewnie sama warstwa średnia samozatrudnieni i mali przedsiebiorcy ci maja moga p
    lacic

  2. Bert pisze:

    Podczas wizyty dowiedziałem sie , że u mnie na piętrze na 6 mieszkań przyjmują tyko 2 rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *