Polityka

Prezydent Duda znów przegrał z własną słabością i wielkim ego. Skandaliczna decyzja głowy państwa

Prezydent Duda znalazł sposób, by swoją flagową inicjatywę ogłosić sukcesem wbrew PiS
Fot. Flickr

19 października Trybunał Sprawiedliwości UE przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej i podjął decyzję o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. TSUE chce m.in. przywrócenia wysłanych na emeryturę sędziów oraz wstrzymania mianowana nowych sędziów na ich miejsca, przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur zapowiedział zaś, że Rada na najbliższym posiedzeniu powinna przyjąć postanowienie TSUE do wiadomości. 

Wobec tego postanowienia Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego jest nadal Małgorzata Gersdorf. I choć KRS chce przychylić się do postanowień europejskiego Trybunału, prezydent Andrzej Duda idzie w zaparte. Ciągle sądzi, że Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku, a wyraża to w podły sposób, nie zapraszając prezes na wspólne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kancelaria Prezydenta zaproszenie wysłała za to do zastępującego ją prezesa Dariusza Zawistowskiego.

Sprawę skomentował sędzia SN Krzysztof Rączka: „Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego jest pani prof. Małgorzata Gersdorf. Jeżeli ona nie została zaproszona to tak, jakby Sąd Najwyższy nie został zaproszony”. Dodał, że nieuznawanie faktycznej prezesury Małgorzaty Gersdorf „to problem prezydenta, nie Sądu Najwyższego”.

Prezydent Andrzej Duda dużo ostatnio prawił na temat wspólnego świętowania. Uparte trwanie w błędzie nie tylko nie czyni go silniejszym, ale obnaża też jego małostkowość. Nieobecność zaś sędzi Małgorzaty Gersdorf, uosabiającej swoim stanowiskiem jedno z ogniw polskiej niepodległości, czyli niezawisły sąd nie nada pisowskiemu świętowania powagi. A miało być tak pięknie… Właśnie pękł pompowany od dawna balonik. 

Źródło: RMF FM

Fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie