Polityka i Społeczeństwo

Prezydent Duda zlekceważył apel swojego dawnego środowiska. “Nie wyrażamy zgody na represjonowanie polskich sędziów”

Prezydent Duda jest w sytuacji bez wyjścia. Macierewicz zagra mu na nosie?
fot. Shutterstock/Drop of Light
Studenci prawa Uniwersytetu Jagielońskiego wykazali się dużo większa dojrzałość prawniczą niż kilku magistrów prawa, dążących do rewolucji w wymiarze sprawiedliwości. Zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy kagańcowej. Niestety, na próżno, ponieważ prezydent wczoraj ją podpisał. 
Towarzystwo Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwerystetu Jagielońskiego to założona w 1851 r. organizacja zrzeszająca 36 kół naukowych działających przy Wydziale Prawa i Administracji UJ. W wydanej uchwale studenci apelują o bezwzględne zaprzestanie instrumentalnego wykorzystywania organów władzy sądowniczej dla realizacji doraźnych celów politycznych – w tym wykorzystywania Trybunału Konstytucyjnego do zablokowania stosowania uchwały Sądu Najwyższego – informuje Gazeta Wyborcza.
 
Wezwali Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy kagańcowej uzasadniając, że jest to “ustawa godząca w niezawisłość sędziów i niezależność sądów, przez co rażąco sprzeczna z polską Konstytucją oraz normami prawa unijnego”. W dalszej części uzasadnienia studenci zwracają uwagę na to, że sędziowie powołani przez Krajową Radę Sądownictwa funkcjonującą w obecnej formie nie zastosują się do uchwały trzech połączonych izb SN, to niektóre orzeczenia włączone do obrotu prawnego w Polsce będą mogły zostać w przyszłości wzruszone – pisze Wyborcza.
 
Kolejny fragment brzmi jeszcze dosadniej – Kierując się wartościami, które wpojono nam w murach uniwersytetu – troską o dobro wspólne, szacunkiem dla prawa, wolności jednostki i instytucji demokratycznych – oświadczamy, że nie wyrażamy zgody na represjonowanie polskich sędziów, w szczególności za stosowanie się do orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i orzeczeń Sądu Najwyższego, a tym samym za przestrzeganie obowiązującego na terenie Polski prawa – piszą studenci.
 
Studenci nie dali się zdemoralizować i widać jakimi wartościami się kierują. Nie mają problemu z przyznaniem, że na terenie Polski obowiązuje unijne prawo, co jest w całkowitej sprzeczności z doktryną Ministerstwa Sprawiedliwości. Andrzej Duda kończył Uniwersytet Jagieloński na wydziale prawa i problem prezydenta polega na tym, że nie ma chętnych do pójścia w jego ślady w dziedzinie rozumienia, stosowania i interpretacji prawa.
Niestety, Andrzej Duda nie wziął sobie do serca tych mądrych słów.
 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie