Polityka i Społeczeństwo

Prezydencki doradca ostrzega: Dobra zmiana może się wywrócić

Na początku stycznia, prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy przedstawił swoją teorię o konieczności zbudowania przez polskie państwo MaBeNy, czyli Maszyny Bezpieczeństwa Narracyjnego czyt. zaawansowanego przemysłu propagandy. Wszystko po to, by w miarę efektywnie przedstawiać światu polski punkt widzenia i przekonywać naszych potencjalnych partnerów za granicą, że w Polsce wcale nie dzieje się źle, a wszystko co słyszą to tylko “złe języki i ludzkie pomówienia”, rodem z kultowej komedii “Nic śmiesznego”.

Kryzys dyplomatyczny w relacjach Polski z Izraelem wszedł jednak na tak niepokojący poziom, że prof. Zybertowicz postanowił po raz kolejny uświadomić politykom PiS, że jego pomysł to remedium na wszystkie problemy rządu i uruchomienie sprawnej MaBeNy powinno być najważniejszym działaniem obozu rządzącego. Tak też przekonywał dziś w Radiu Wnet, o czym napisali dziennikarze Dziennika Gazeta Prawna, spytany o to, jak wobec kryzysu dyplomatycznego powinien zachować się prezydent Duda. Wygląda na to, że zdaniem prezydenckiego doradcy to nie jego zadanie, a “to pytanie powinno być kierowane do tych, którzy dysponują zasobami i instrumentami”.

Głównym dysponentem zasobów w naszym systemie politycznym jest premier; i on odpowiada bezpośrednio za instytucje, które mają możliwości i obowiązek ochrony polskiego wizerunku – przypominał prof. Zybertowicz. Zwrócił też uwagę, że dziś narracja staje się bezpośrednim stykiem z przeciwnikiem. Kto jest tym przeciwnikiem? Zapewne mityczni “oni”, do niedawna “układ”.

Tak samo jak wydajemy miliardy złotych na sprawność i unowocześnienie naszego systemu bezpieczeństwa militarnego, musimy wydawać setki milionów złotych na precyzyjne punktowe rozpoznawanie tych miejsc, gdzie w przestrzeni światowego obiegu informacji tworzone są obrazy Polski – i przeciwdziałanie kłamstwom neutralizowanie nieporozumień i aktywne promenowanie tego, co jest pozytywnym naszym dorobkiem – powiedział prof. Zybertowicz.

Zdaniem prezydenckiego doradcy, wizerunek Polski za granicą ma niebagatelne znaczenie, a jego pogorszenie może w negatywny sposób wpływać także na koszty uprawiania biznesu, łatwość nawiązywania biznesowych kontaktów, a więc de facto także na miejsca pracy w Polsce. Oczywiście swoistą MaBeNą na bieżące potrzeby polityczne jest ukrywanie faktu, że zamiast kreować fałszywy wizerunek łatwiej byłoby wycofać się z kontrowersyjnych i łamiących Konstytucję ustaw. Prof. Zybertowicz brnie jednak dalej w swoje wywody, stwierdzając w końcu, że dobra zmiana może się nawet wywrócić, jeśli nie zadba o bezpieczeństwo narracyjne Polski.

Inaczej mówiąc, ze strony środowiska prezydenta do PiS idzie następujący komunikat: Nie zmieniajcie polityki, po prostu więcej i lepiej kłamcie. Wtedy się nie wywrócicie. W sumie to powinniśmy być wdzięczni za nomen omen szczerość.

Źródło: DGP/PAP

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie