Polityka i Społeczeństwo

Prezes mocno im podpadł! Oburzeni nauczyciele prostują fake newsa Kaczyńskiego. “To krzywdzący mit”

Związek Nauczycielstwa Polskiego prostuje fake newsa Jarosława Kaczyńskiego na temat pracy nauczycieli. Prezes chce im przykręcić śrubę.

W ubiegłym weekend Jarosław Kaczyński odwiedził Jastrzębie-Zdrój. Jedno z pytań skierowanych do prezesa PiS dotyczyło sytuacji nauczycieli, ich płacy i systemu pracy.

Nauczyciele za mało pracują

Były wicepremier ds. bezpieczeństwa stwierdził, że “kryzys w płacach nauczycielskich może rzeczywiście jest, ale to nie jest moment na podwyżki dla nauczycieli”.

– Państwo też nie ma nieograniczonych zapasów. Nauczyciele to jest grupa bardzo liczna. Nawet tak bardzo sensu stricto traktowani, to jest przeszło 600 tys. ludzi, a sensu largo to dochodzi to do miliona w ogólniejszym sensie, łącznie z innymi pracownikami oświaty i pracownikami szkolnictwa wyższego – odpowiadał.

Kaczyński dodał, że jeśli miałby być podwyżki płac, to w ślad za nimi powinien iść “większy wysiłek ze strony nauczycieli”, bo aktualnie nie dość się wysilają, bo przez ich “bardzo długie urlopy” są spore przerwy w nauce. Urlopów prezes PiS nie kwestionuje, ale daje do zrozumienia, że 18 godzin pracy tygodniowo to za mało.

18 godzin pracy to fake news

Na te słowa zareagował Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) i wprost pisze, że Kaczyński uprawia mitologię i posługuje się fake newsem.

– 18 godzin to krzywdzący mit, to fake news, który podważa rolę i znaczenie nauczycielskiej profesji. W polityce ten fake news jest, niestety, wykorzystywany do uzasadniania niskich pensji w oświacie. Takie uproszczenia są bardzo szkodliwe – pisze ZNP w oświadczeniu.

Instytut Badań Edukacyjnych wykazał, że średni tydzień pracy nauczyciela wynosi 47 godzin. W tym czasie nauczyciele wykonują nawet 54 czynności zawodowe. To m.in. przygotowanie się do lekcji i do egzaminów, sprawdzanie wypracowań, udział w zebraniach rodziców i radach pedagogicznych, całodniowe wycieczki.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie