Polityka i społeczeństwo

Prestiżowa porażka Andrzeja Dudy coraz bliżej? Ważą się losy “Fortu Trump”

Fot. Shutterstock

Gdy podczas wrześniowej wizyty i konferencji w Białym Domu Andrzej Duda zaczął opowiadać o Fort Trump było widać po Donaldzie Trumpie, że jego ego zostało połechtane do granic możliwości. Amerykańskie media pisały, że polski prezydent znalazł sposób na dotarcie do swojego amerykańskiego odpowiednika, który jest znany z ogromnego narcyzmu. Przez kilka dni prasa zza oceanu była zdominowana przez Fort Trump, co generalnie było sukcesem Dudy. Po pół roku od spotkania wygląda na to, że zachwyt nazwą amerykańskiej bazy w Polsce był chwilowy i powoli zaczynamy schodzić na ziemię.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, 1 marca minął ustawowy termin ogłoszenia przez Pentagon sprawozdania na temat budowy stałej bazy w Polsce. Datę wyznaczył amerykański Kongres w ubiegłorocznej ustawie, zobowiązującej ministra obrony USA do przedstawienia “za” i “przeciw” dyslokacji bazy wojsk amerykańskich w Polsce. Waszyngtońscy rozmówcy gazety twierdzą, że entuzjastów budowy Fort Trump można tam szukać ze świecą – “Przeciwne mu jest środowisko, które wyniosło Donalda Trumpa do władzy. To izolacjoniści, którzy nie chcą jeszcze większego zaangażowania Ameryki na świecie. Wątpliwości mają też neokonserwatyści, czyli intelektualni architekci wojen w Afganistanie i Iraku” – mówi DGP jeden z doradców poprzednich republikańskich rządów.

“Stała baza w Polsce kosztowałaby więcej niż mur, który prezydent wymarzył sobie na południowej granicy. Brakuje nam też właściwie uzbrojonej jednostki, którą można by tam wysłać” – twierdzi ekspert od wojskowości związany z Partią Demokratyczną. Lewica wprost nazywa farsą całe przedsięwzięcie pod nazwą Fort Trump. “Amerykańscy eksperci są raczej zgodni, że zamiast budowy Fortu Trump, powinno się wzmocnić kilka pomniejszych instalacji” – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Kilka dni po powrocie w USA prezydent udzielił wywiadu tygodnikowi “Sieci”, w którym stwierdził, że Fort Trump to inwestycja w nasze bezpieczeństwo – “Pieniądze wydane na utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich to środki wydane tu, na miejscu w Polsce. Po to, żeby Polska i Polacy byli jeszcze bardziej bezpieczni” – mówił w kontekście ujawnionego przez Onet dokumentu, w którym Polska obiecuje zainwestowanie 2 miliardów dolarów w amerykańską obecność nad Wisłą. Wygląda na to, że zaoferowane przez Polskę miliardy nie zrobiły na amerykańskich elitach najmniejszego wrażenia, pomimo tego, że jesteśmy bardzo chwaleni przez Trumpa za wydawanie 2% PKB na obronność.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Fot. Shutterstock/Evan El-Amin

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie