Polityka i społeczeństwo

Prawo i Sprawiedliwość w służbie Putinowi? Te ostre słowa zagranicznego dyplomaty potwierdzają najgorsze

Trudne doświadczenia historyczne II wojny światowej sprawiają, że krytyka Polski ze strony Niemiec jest u naszych zachodnich sąsiadów tematem w znacznej mierze politycznego tabu. Rząd w Berlinie próbował od czasu objęcia rządów przez PiS nie raz dojść z Warszawą do porozumienia, czy wywrzeć na nią wpływ pośrednio za pomocą innych instrumentów, unikając jednak równocześnie mocnej otwartej krytyki wschodniego sąsiada. Z tego powodu bezkompromisowy wywiad “Newsweeka” z Karl-Georgem Wellmannem, politykiem CDU, który w ostatnich latach był odpowiedzialny za relacje z Polską, a obecnie odszedł na polityczną emeryturę, rzuca wartościowe światło na to, co w kuluarach Berlina myśli się o polityce zagranicznej PiS.

Karl-Georg Wellmann wskazuje bowiem, że swoimi działaniami Warszawa działa na korzyść Putina, który może myśleć “Super! Niszczą Europę! Nie może być lepiej!”. Polityk ocenia polską politykę zagraniczną jako dla Niemiec niezrozumiałą, postrzeganą jako “po prostu nieinteligentną”. Trudna historia Polski pokazuje, że największe kryzysy, jakie dotknęły nasz kraj, wynikały z osamotnienia w Europie w obliczu wielkich przeciwności. Tymczasem dziś rząd robi wszystko, aby osamotnić kraj ponownie w momencie, kiedy w końcu udało się stać częścią “silnej, gospodarczo i wojskowo, rodziny! Z jednej strony Unii Europejskiej, z drugiej strony NATO”. Polityk dodaje – “Przecież bez UE wzrost gospodarczy w Polsce, by się nie dokonał w ostatnich 20 latach”.

Karl-Georg Wellmann rozprawił się także z krążącymi w propagandzie PiS stereotypami. Wskazał bowiem, że nie jest tak, że Niemcy nie zapłaciły za wojnę, ponieważ ziemie odzyskane były jedną trzecią terytorium Niemiec, zasobnymi w infrastrukturę, przemysł i inne dobra, a dziś z 200 mld euro wsparcia Unii Europejskiej dla Polski aż 53 mld to wkład Niemiec. Polityka oburza narracja o neokolonializmie i drenażu. Wskazuje, że wiele firm po wejściu Polski do wspólnoty przeniosło produkcję z Niemiec do Polski, dając nie tylko pracę polskim pracownikom, ale także zlecenia podwykonawcom. Nawet temat praworządności, jak wskazuje Wellman, ma ważny aspekt gospodarczy, ponieważ jej nieprzestrzeganie podważa wiarygodność dla inwestorów, a wzajemna ścisła zależność gospodarcza i prawna Unii i Polski sprawia, że przestaje być to tylko i wyłącznie nasza sprawa.

Polityk podkreśla na każdym kroku jednak, że nasi zachodni sąsiedzi nie skreślili Polski i chcą rozmawiać z Warszawą. Przywołał zdumienie, jakie wywołała sytuacja z Berlina, kiedy “minister spraw zagranicznych, Heiko Maas, wygłosił kilka dni temu bardzo przyjazne i pojednawcze przemówienie o Polsce. A polski ambasador zareagował na nie jak szalony, mówiąc, że relacje polsko-niemieckie są katastrofą. Zdziwienie za Odrą ma wywoływać fakt, że choć polska dyplomacja idzie na konfrontację, to nie zgłasza żadnych propozycji, o których obie strony mogłyby realnie dyskutować. Polska ambasada w przeciwieństwie do lat poprzednich w kontaktach z niemieckimi politykami okazuje się być niezwykle bierna.

Polityk ze smutkiem dostrzega, że relacje polsko-niemieckie są narzędziem głównie polskiej polityki wewnętrznej. A wszystko to w sytuacji, kiedy jeszcze w 2014 roku “Putin powiedział po tym jak przejął Krym, że jeśliby chciał, to może być w Warszawie w 48 godzin”.

Słowa niemieckiego polityka, do niedawna odpowiedzialnego za relacje z Polską, powinny być dla nas poważnym sygnałem. W ferworze wojny polsko-polskiej nasz kraj odrywa się od europejskiej rzeczywistości, przestając poruszać się nawet na tych samych poziomach rozumienia polityki zagranicznej. Nie jesteśmy wrogiem, ale na własne życzenie kimś obcym, z kim nie można znaleźć języka komunikacji. Sprawia to, że przez swoją nieudolność i wyrachowaną grę wewnętrzną PiS de facto wzmacnia wrogów Polski czyniąc “wstawanie z kolan” jedną z najbardziej niebezpiecznych strategii w historii polskiej dyplomacji.

Źródło: newsweek.pl

fot. Shutterstock/Bangkokhappiness/ArtMediaFactory

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie