Polityka i Społeczeństwo

Prawdziwa sondażowa niespodzianka. Tak gigantyczny spadek poparcia dla PiS to wielki kłopot Kaczyńskiego

Miał być "umiar", są setki tysięcy na luksusy ministrów. Ujawniono kolejne gigantyczne przywileje władzy
Fot. P. Tracz / KPRM

Według badań z połowy 2015 roku, Polaków w wieku powyżej 55 roku życia było już ponad 25% z całej populacji. Walka o głosy tego elektoratu jest dla każdej partii politycznej niezwykle ważna, tym bardziej, że społeczeństwo starzeje się w bardzo dużym tempie i z każdym rokiem ich głos staje się coraz istotny dla uzyskania dobrego wyniku wyborczego. Jak wynika z sondażu IPSOS, dotyczącego ostatnich wyborów samorządowych, 41,2% osób w wieku powyżej 60 roku życia głosowało na Prawo i Sprawiedliwość, a jedynie 26,4% na Koalicję Obywatelską (a więc porozumienie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej). W świetle tamtych wyników, najnowszy sondaż na panelu Ariadna jawi się jako zapowiedź olbrzymiego zwrotu w sympatiach polskich seniorów, skrajnie niekorzystnych dla partii Jarosława Kaczyńskiego.

Jak donosi dziennik “Fakt”, w przedziale wiekowym 55 lat i więcej, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na jedyne 21,2%, z kolei Koalicja Europejska (PO, N, SLD, PSL i Zieloni) na 34,6%.

Gdy do tego dodamy ostatnie sondaże poparcia dla partii politycznych, które pokazują olbrzymi spadek notowań partii rządzącej w największych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) oraz wśród najmłodszych wyborców, to znacznie łatwiej zrozumieć rozpoczęcie światopoglądowej krucjaty, w której, jako wróg czyhający na bezpieczeństwo naszych dzieci, przedstawiane są środowiska LGBT. Wygląda bowiem na to, że inne metody pozyskiwania nowych wyborców całkowicie zawiodły.

Według politologa, prof. Rafała Chwedoruka, który skomentował wyniki sondażu z panelu Ariadna dla “Faktu” te wyniki to kwestia mobilizacji. – Wyborcy Koalicji Europejskiej to elektorat raczej wielkomiejski, oni częściej chodzą na różnego rodzaju wybory – tłumaczy. I dodaje, że wyższe poparcia dla KE niż rok temu dla Koalicji Obywatelskiej może wynikać również z przystąpienia do niej SLD i PSL. – Jeśli Koalicja nie popełni błędów, które mocno zrażą tych wyborców, to sądzę, że mogą liczyć na kilka procent dodatkowo od tych elektoratów – uważa Chwedoruk. Warto również zauważyć, że uderzanie w tony nietolerancji, czy dalsze naciąganie wahadła światopoglądowego poprzez wzmacnianie znaczenia tak radykalnych organizacji jak Instytut Ordo Iuris, prędzej czy później będzie musiało skutkować jego odbiciem, co uderzy nie tylko w kościół katolicki, ale przede wszystkim w obecny obóz rządzący, dodatkowo mobilizując wyborców wielkomiejskich, gdzie otwartość na europejskie standardy życia są przecież znacznie mocniejsze niż na prowincji.

Ogólne wyniki przeprowadzonego sondażu są dla PiS nieco łaskawsze – wciąż prowadzi z wynikiem 30,6%, przed KE (26,5%), Wiosną (12,8%) i Kukiz’15 (5,9%).

Źródło: Fakt

Fot. P. Tracz / KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie