Polityka i Społeczeństwo

Prawdziwa cnota krytyk się nie boi? Nastolatkowie zakpili z Dudy, a teraz sąd ich ukarał

Flickr.com

Trzech nastolatków zostało skazanych za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Politycy powinni być bardziej odporni na krytykę – mówi prawnik.

2020 rok, początek wakacji. 50 uczniów spotkało się na imprezie podczas której spożywano alkohol. W pewnym momencie na miejsce został przyniesiony baner z wizerunkiem Andrzeja Dudy. Plakat został pocięty przy okrzykach “j**** Dudę”.

Na imprezie był syn radnej z powiatu krotoszyńskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Opowiedział o wszystkim mamie, a ta poinformowała o zdarzeniu policję. Trójka nastolatków została skazana na dwa miesiące prac społecznych po 20 godzin. Wyrok nie jest prawomocny.

O tej sprawie rozmawiano w radiu TOK FM. Gościem stacji dr Wojciech Mojski z Katedry Prawa Konstytucyjnego UMCS. Prawnik powiedział, że przepis o znieważeniu wywołuje od lat wątpliwości.

Znieważenie to naruszenie godności człowieka, tzw. czci wewnętrznej, czyli wyrażamy się o nim w sposób, który go obraża. Ale nie każdy krytyczny sąd o polityku (jest znieważeniem). Trzeba podkreślić, że politycy powinni być bardziej odporni na krytykę – przypomniał.

Dr Wojciech Mojski podkreślił, że na cale szczęście sądy nie orzekają najsurowszej kary przewidzianej za znieważenie prezydenta. Nastolatkom groziło nawet do trzech lat więzienia – Ale tu jest inny problem. Samo istnienie takich regulacji w Kodeksie karnym może wywołać coś, co nazywamy “efektem mrożącym”, czyli wstrzymanie obywateli przed krytyką – tłumaczył.

Zapytany, jaki jest sens tego przepisu, odpowiedział, że jest on nakierowany na osoby utożsamiane z państwem albo to państwo reprezentujące – W Stanach Zjednoczonych jest zupełnie inaczej, bo tam prezydent jest traktowany po prostu jako obywatel -powiedział prawnik.

Źródło TokFM.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie