Polityka i Społeczeństwo

Poważne rozmowy Gowina z PiS ws. Polskiego Ładu mogą zaważyć na przyszłości koalicji. “Będzie interesująca jesień”

Bez zmiany kursu rządy PiS upadną? Wicepremier wzywa do potraktowania opozycji poważnie
fot. flickr/Sejm RP

Porozumienie Gowina stawia weto wobec podniesienia podatków w ramach “Polskiego ładu”. Rzeczniczka formacji tajemniczo zapowiada gorącą jesień tego roku.

W połowie maja Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin z pompą podpisali wspólną deklarację programową dotyczącą realizacji “Polskiego ładu”. Już kilkadziesiąt godzin później można było odnieść wrażenie, że wicepremier Gowin nie do końca wiedział co podpisuje. PiS-owski ład zakłada zmianę zasad w płaceniu składki zdrowotnej.

Niezależnie od formy zarabiania wyniesie 9 proc. dochodu, bez możliwości odliczenia od podatku. Koszty poniosą przede wszystkim przedsiębiorcy czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. I to stało się problemem dla Jarosława Gowina, który chce być w rządzie reprezentantem przedsiębiorców.

Od tego momentu trwa próba rozwiązania impasu w tej sprawie. Porozumienie przedstawia różne propozycje, a negocjacje w tej kwestii ciągle trwają. Ten temat został poruszony z rozmowie z Magdaleną Sroką z Porozumienia w programie “Tłit” emitowanym na stronie Wirtualnej Polski. Rzeczniczka ugrupowania powiedziała, że formacja przedstawiła osiem propozycji.

Dzisiaj upływa deadline rozmów i uzgodnień między Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Gowinem. Magdalena Sroka została zapytana, co się stanie jeżeli panowie nie dojdą do porozumienia. – Będzie to bardzo interesująca jesień – odpowiedziała. Dopytywana co ma na myśli i czy koalicja wisi na włosku powiedziała, że w 95 proc. Porozumienie zgadza się z założeniami “Polskiego ładu”.

Dziennikarz nie odpuszczał i ponowił pytanie, czy tajemnicze słowa o interesującej jesieni, oznaczają, że Porozumienie dopuszcza przyspieszone wybory. – To by było zupełnie nieodpowiedzialne iść na wybory równocześnie z najprawdopodobniej nadchodzącą czwartą falą – mówiła Magdalena Sroka.

Jedyną formacją, której zaczęły się opłacać przyspieszone wybory jest Platforma Obywatelska. Największa partia opozycyjna zamieniła się w tej kwestii rolami z Szymonem Hołownią. Biorąc to pod uwagę, Kaczyński tym bardziej nie pójdzie w taki scenariusz. Nie zmienia to jednak tego, że rozłam w rządzie na tle “Polskiego ładu” jest jak najbardziej nadal aktualny.

Źródło – Wirtualna Polska

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie