Polityka i Społeczeństwo

Poważna kłótnia w rządzie. Co z powrotem starszych uczniów do szkół?

Do szkół wróciły póki co dzieci z klas 1-3. Co ze starszymi uczniami? Na pewno szybko do szkół nie powrócą, ale ministrowie wysyłają niezbyt spójne komunikaty.

Najmłodsi uczniowie wrócili do zajęć stacjonarnych 18 stycznia. Jak poinformował dziś Przemysław Czarnek na konferencji prasowej, starci uczniowie poczekają na powrót do szkół jeszcze przynajmniej dwa tygodnie. Co dalej? Minister zdrowia szybkiego otwarcia szkół nie rekomenduje, minister edukacji wcześniej sugerował w rozmowach z mediami, że powrót w lutym jest możliwy.

Nie znam się na tym, ale wiem, że decyzja wydawana jest na podstawie wszystkich okoliczności pandemicznych – przyznał Czarnek w rozmowie z Radiem PLUS. – Trzeba ważyć wiele racji: przyrost zakażeń w ciągu dwóch tygodni, różne mutacje wirusa, przebieg epidemii w innych krajach. Te racje waży Rada Medyczna przy premierze – dodał. Stwierdził jednak, że realnym terminem na powrót do szkół jest druga połowa lutego – minister sugeruje, że w drugim tygodniu miesiąca możliwe jest przeprowadzenie testów na COVID wśród nauczycieli, a potem otwarcie placówek.

W pierwszej kolejności chcemy, aby do szkół wrócili maturzyści oraz ósmoklasiści. Dopiero potem będziemy mogli zdecydować się na powrót klas IV-VII oraz starszych roczników – przedstawił swój plan minister edukacji. Podczas dzisiejszej konferencji przyznał, że ministerstwo “przygotowuje wytyczne dla klas IV-VIII”, ale “wszystko zależy od dynamiki rozwoju pandemii”.

Bardzo ostrożny w tej kwestii jest Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia nie rozpatruje lutowego powrotu starszych uczniów do szkół nawet teoretycznie. W rozmowie z Radiem Zet stwierdził, że decyzje zapadną dopiero po ewentualnym przetestowaniu nauczycieli w drugiej połowie miesiąca.

Ja absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół. Mamy taką ścieżkę przyjętą, że w drugim tygodniu lutego powtarzamy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po obejrzeniu wyników tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki – stwierdził szef resortu zdrowia. Dobitnie zaznaczył, że „w kwestii szkół nic nie będzie się działo”.

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie