Polityka i Społeczeństwo

Potężny cios dla PiS. Ten ruch TSUE może zwiastować utratę ogromnych pieniędzy dla Polski

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w sprawie mechanizmu warunkowości. To są już bardzo czarne chmury nad PiS-em.

W połowie grudnia ubiegłego roku przyjęto rozporządzenie ustanawiające zasady ochrony budżetu Unii Europejskiej w przypadku naruszeń zasad praworządności. Polska i Węgry wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargi z żądaniem stwierdzenia nieważności rozporządzenia. Manuel Campos Sanchez-Bordona, rzecznik generalny TSUE, wydał opinię w tej sprawie.

Stwierdził w niej, że “należy oddalić skargi Węgier i Polski na system warunkowości wprowadzony w celu ochrony budżetu Unii w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego” – informuje TVN24.pl. Opinia rzecznika nie jest wiążąca, ale do tej pory we wszystkich sprawach dotyczących Polski i praworządności jego ocenia pokrywała się z wyrokami TSUE.

Co to oznacza w praktyce? W praktyce oznacza to bardzo czarne chmury nad finansami Polski. Jeżeli TSUE oddali w wyroku skargi Warszawy i Budapesztu, wtedy można się spodziewać wstrzymania wypłat z wieloletniego budżetu unijnego. Nie chodzi tu tylko o Fundusz Odbudowy, ale np. o środki wypłacane w ramach dopłat rolnikom, czy na modernizację dróg.

Opinii rzecznika generalnego TSUE nie należy traktować jako wyroku. Ostateczne decyzja zapadnie na wiosnę przyszłego roku i wtedy może zacząć obowiązywać mechanizm “pieniądze za praworządność”.

Źródło: TVN24.pl 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie