Polityka i Społeczeństwo

Poszukiwania haków na sędziego Waldemara Żurka ciąg dalszy. “Chcą mnie złamać, ale nie złamią”

Fot. Jakub Wlodek / Agencja Gazeta

Sędzia Waldemar Żurek to symbol walki o wolne sądy. Najpierw szukała na niego haków Prokuratura Krajowa, teraz zastępca rzecznika dyscyplinarnego.

Wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej to specjalna komórka powołana przez Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. Ma ona za zadanie ściganie niepokornych sędziów i prokuratorów. To ta instytucja rok temu polowała na sędziego Waldemara Żurka prześwietlając jego życiorys. Teraz uderza w sędziego zastępca rzecznika dyscyplinarnego.

Jak ustaliło OKO.press, zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Michał Lasota zażądał informacji o pracy sędziego Waldemara Żurka z jego macierzystego sądu, czyli z Sądu Okręgowego w Krakowie – informuje portal.

Na przełomie marca i kwietnia tego roku Lasota wysłał pismo do prezesa sądu z żądaniem udzielenia mu informacji dotyczących starych spraw, prowadzonych przez sędziego w latach 2010-2018. Domaga się także wydania jego orzeczeń z 122 akt spraw, głównie z 2017 roku. Do tego dochodzi żądanie wydania odpisów zarządzeń o wyznaczeniu Żurka do składów orzekających w tych sprawach oraz zarządzeń o wyznaczeniu posiedzenia lub rozprawy w celu ich rozpoznania.

Waldemar Żurek nie ma wątpliwości, że władza stara się go zastraszyć. To co się odbywa nazywa “trałowaniem akt”. Za pierwszym podejściem nic na niego nie znaleziono.

Chcą mnie złamać, ale nie złamią. To tylko utwierdza mnie w tym, żeby dalej walczyć o niezależność sędziów i niezależne sądy dla obywateli mówi w rozmowie z OKO.press.

Według ustaleń portalu rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota w swoim piśmie nie podaje powodów, po co są mu potrzebne informacje ze starych akt. Jak podkreśla OKO.press, Lasota powinien podać podstawę prawną żądania – czy prowadzi postępowanie wyjaśniające czy dyscyplinarne i w związku z jakim czynem sędziego. W oczy rzuca się to, że Lasota podaje konkretne sygnatury akt spraw. To może potwierdzać podejrzenia, że dostał donos na niepokornego sędziego.

Źródło OKO.press

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie