Polityka i Społeczeństwo

Posłowie PiS złapani na manipulacji podczas przesłuchania Tuska. Szykuje się skandal?

Posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów, nie pozostawiła suchej nitki na sposobie przesłuchania Donalda Tuska przed komisją ds. VAT.

Leszczyna w swoim komentarzu, zamieszczonym na portalu NaTemat w następujących słowach opisała szaradę, z jaką mieliśmy niedawno do czynienia:

Słuchając przesłuchania Premiera Donalda Tuska przed komisją vatowską, utwierdziłam się w przekonaniu, że dla Komisji nie ma znaczenia, o czym informują ją przesłuchiwani świadkowie, ponieważ tezy postawione Przewodniczącemu przez aktyw partyjny PiS-u i tak muszą się znaleźć w końcowym raporcie. I jeśli nie mają potwierdzenia w zeznaniach świadków, tym gorzej dla tych zeznań i tych świadków“.

Posłanka PO zwróciła uwagę, że przed powołaniem przez PiS Komisji śledczej ds. luki w VAT, dobra zmiana ustami Beaty Szydło czy Mateusza Morawieckiego oskarżyła swoich poprzedników o kradzież miliardów złotych.

Jak twierdzi Leszczyna przed przewodniczącym komisji ds. VAT Marcinem Horałą postawiono następujące zadanie:

Teza, którą napisano Posłowi Horale, brzmi: kradli, pozwalali kraść, a w najlepszym razie nie robili nic, żeby uszczelnić system. Zadanie, jakie otrzymał od partii, to znaleźć dowód dla tej tezy, a raczej tak spreparować i zmanipulować dane, żeby ją uprawdopodobnić“.

Do tego dochodzi jeszcze aspekt nagonki na byłego polskiego premiera, którego obóz Zjednoczonej Prawicy boi się, jak diabeł święconej wody. W takiej sytuacji trudno o to, żeby posiedzenia komisji nie stały się mało smacznym kabaretem mającym na celu grillowanie przeciwników politycznych.

Pierwszą manipulacją, jaką wytyka rządzącym Leszczyna, jest niemówienie całej prawdy o walce z luką w podatku VAT.

Jak wskazuje parlamentarzystka opozycji, stara się ona zadać kłam strategii, gdyż: “… chcę pokazać, jak Przewodniczący Komisji manipuluje danymi, fałszując rzeczywistość“.

Chodzi o pokazanie przez Horałę szeregu zmian, które miały uszczelnić system, a które byłyby zdaniem posłanki PO wprowadzane systematycznie od 2011 roku przez poprzedni rząd.

Następnie Leszczyna pisze: 
Podczas przesłuchania Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska usłyszeliśmy, że w 2006 roku tylko jeden kraj – Szwecja miał lukę VAT niższą niż Polska. A jak było naprawdę?”

wykres na podstawie danych z Raportu Komisji Europejskiej z 2009 r.

Powyższe dane pokazują, w przeciwieństwie do tego, co mówił poseł Horała, nie w jednym, a w 9 krajach luka w VAT była niższa niż w Polsce. Nie mówimy oczywiście ani o Liechtensteinie, ani Andorze, bo te nie są członkami UE.

Leszczyna punktuje Horałę dalej:

Premier Donald Tusk nie bez kozery dopytywał o datę Raportu, a Poseł Horała nie bez kozery unikał odpowiedzi, bo dane, o których mówił, chociaż dotyczyły roku 2011, były znane dopiero w we wrześniu 2014 r. (czyli w czasie, gdy Tusk nie był już Premierem RP)“.

Wygląda zatem na to, że jeżeli fakty nie zgadzają się z tezą dobrej zmiany, to tym gorzej dla faktów…

źródło: NaTemat

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie