Polityka i Społeczeństwo

Posłowie KO dotarli do nowych, szokujących informacji ws. grantów dla Szumowskiego. Czy minister poda się do dymisji?

Flickr.com/Kancelaria Premiera

Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Sejmie, Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej przedstawili kolejne ustalenia w sprawie “Szumowski Brothers”. Na planszach z wydrukowanymi datami opisali kluczowe momenty w przyznaniu spółce powiązanej z rodziną Szumowskich grantu w wysokości 24 mln zł. Łukasz Szumowski w projekcie starającym się o dofinansowanie występuje w dwóch rolachZ jednej strony jest wspólnikiem spółki, udziałowcem, a z drugiej, w tym konkretnym projekcie, zostaje wskazany jako osoba kluczowa, kluczowy personel projektu. Osoba, która ma dać temu projektowi gwarancję i wiarygodność – mówił Michał Szczerba.

Chronologia zdarzeń jest następująca:

*19 maja 2016 roku następuje złożenie wniosku

*17 października 2016 roku – “projekt jest nierekomendowany do dofinansowania” – Krótko mówiąc, zdobył zbyt małą, niską liczbę punktów – tłumaczy Dariusz Joński

*24 listopada 2016 roku – na funkcję wiceministra nauki powoływany jest Łukasz Szumowski, który w ramach zarządzenia ministra nauki, jest osobą zastępującą wiceministra w nadzorze nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR)

*28 listopada 2016 roku – cztery dni po objęciu funkcji wiceministra przez Szumowskiego, spółka składa odwołanie

Nazwisko Łukasza Szumowskiego, cały czas jest w projekcie i posiada on nadzór nad NCBiR. Wtedy następuje zwrot o 180 stopni w sprawie wniosku. 14 lutego 2017 roku NCBiR dokonuje zmiany wcześniej podjętej decyzji, dodaje dodatkowe punkty projektowi, za którym stoi spółka Life Science Innovations, w której udziałowcem jest Szumowski Investments. Projekt na kwotę 24 mln zł uzyskuje pozytywną rekomendację, nie mając jej wcześniej. 6 marca 2018 dochodzi do podpisania umowy.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zaapelowali do prezesa Jarosława Kaczyńskiego – Niech pan wyda polecenie, aby premier Morawiecki, minister zdrowia Szumowski pokazali swoje majątki. Całej rodziny majątki, nie tylko swoje w których często się mylą w oświadczeniach. Raz pan minister wpisuje, że ma tysiąc na koncie, raz trzydzieści tysięcy na koncie – mówił Dariusz Joński.

Tu można odsłuchać całą konferencję prasową 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie