Popularne oszustwa cyberprzestępców — jak się chronić w Internecie?

Każdy użytkownik Internetu, w obecnych czasach jest narażony na różnego rodzaju zagrożenia. Wraz z odkrywaniem nowych technologii i ich szerokiej implementacji, arsenał cyberprzestępców pozwalający na wykradanie informacji także staje się coraz bardziej okazały. 

Aby nie paść ofiarą oszustwa w sieci, musisz wykazać się nie tylko czujnością czy przezornością, ale również świadomością na temat tego, z której strony możesz oczekiwać zagrożeń. W tym artykule omówiliśmy najpopularniejsze oszustwa w Internecie oraz wskazaliśmy sposoby, dzięki którym możesz się chronić przed cyberprzestępcami.

Popularne oszustwa cyberprzestępców

Spośród wszystkich metod wykorzystywanych przez cyberprzestępców możemy wyróżnić kilka takich, które są najbardziej efektywne i pomagają im osiągać założone przez nich cele. Poniżej wymieniliśmy najpopularniejsze oszustwa.

Z pewnością niektóre pojęcia takie jak phishing będą dla Ciebie znane, ponieważ danych rodzajach ataków informują coraz częściej banki, a także jest o nich głośno także w mediach.

Phishing

Jest to jedna z najpopularniejszych form cyberprzestępczości, która polega na wyłudzaniu poufnych informacji od użytkowników. Przestępcy korzystają z różnych technik, takich jak fałszywe e-maile, wiadomości tekstowe czy strony internetowe, aby wprowadzić ofiary w błąd i skłonić do podania swoich danych osobowych, haseł czy informacji o kartach kredytowych.

Porozmawiamy teraz o jednym z trendów w Polsce. Mianowicie o kasynach online, które szturmem podbijają rynek hazardowy. Niemal każdego miesiąca na rynku debiutują kolejne firmy, chcą zwabić użytkowników na swoje platformy. Nie ma nic w tym złego. Natomiast pośród tych owiec, znajdzie się również wilk, czyli platforma, która nie ma nawet licencji hazardowej, a jedynym jej zamiarem jest wykorzystanie Cię i zachęcenie do wpłaty pieniędzy, których później nie będziesz mógł wypłacić. Zawsze sprawdzaj, czy marka ma licencję i zapoznaj się z opiniami użytkowników. Każda nieprawidłowość w sieci zostanie szybko wychwycona a dany oszust ujawniony.

Wracając jeszcze na chwilę do hazardu, jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę, to możesz to zrobisz w całkowicie bezpiecznym środowisku, bez żadnego ryzyka finansowego z Twojej strony. Znajdź taką markę, która oferuje darmowe spiny bez depozytu. Pozwalają one na rozegranie określonej liczby rund podczas gry na automacie. Zaletą takiej promocji jest fakt, że uzyskasz ją od razu po założeniu konta bez żadnych zobowiązań, a mimo tego nadal będziesz dzięki niej walczył o prawdziwe pieniądze! Taką ofertę najczęściej prezentują dla graczy firmy, które cieszą się dużą popularnością i mogą sobie na to pozwolić. W końcu darmowe środki przekazywane na konta graczy, to dość duże ryzyko, a jak wiemy, kasyna również chcą zarabiać.

Oszustwa SMS

Podobne do phishingu, oszustwa SMS polegają na wysyłaniu fałszywych wiadomości tekstowych, często podszywając się pod popularne firmy. Osoby stojące za tymi wiadomościami mogą prosić o podanie danych osobowych, numeru karty kredytowej lub mogą zawierać linki do szkodliwych stron internetowych.

Oszustwa związane z zakupami online

Te oszustwa są coraz bardziej popularne wraz z rosnącym trendem zakupów online. Oszuści umieszczają fałszywe reklamy lub strony produktów, a następnie proszą ofiary o zapłacenie za przesyłkę. Po zrobieniu płatności, produkt nigdy nie przychodzi. Cechą charakterystyczną takich witryn bardzo często są ogromne promocje na znane i markowe produkty. W końcu promocja 40% na buty Balenciagi potrafi namieszać w głowie nie jednej osobie. 

Skutki ataków cyberprzestępców

Zostanie ofiarą internetowych oszustów, bardzo często ma dalekosiężne i często dewastujące zwłaszcza względem finansów konsekwencje. Poniżej omówiliśmy 3 najpoważniejsze skutki, z jakimi mierzą się osoby, którym nie udało się odpowiednio zabezpieczyć i uchronić przed cyberprzestępcami:

  • Starty finansowe: To najbardziej bezpośrednia konsekwencja oszustw internetowych. Ofiary często tracą duże sumy pieniędzy, płacąc za fałszywe produkty, usługi lub wpłacając pieniądze na konta kontrolowane przez oszustów. W niektórych przypadkach straty mogą być tak duże, że ofiary mogą stracić oszczędności życia lub popaść w długi.
  • Uszczerbek na reputacji: Dla firm i osób prowadzących działalność online, oszustwa internetowe mogą zniszczyć reputację i zaufanie klientów. Jeśli dane klientów zostaną skradzione, może to doprowadzić do utraty biznesu i potencjalnych problemów prawnych.
  • Czas i stres: Poza stratami finansowymi i uszczerbkiem na reputacji, ofiary cyberprzestępstw muszą spędzić znaczne ilości czasu na próbę odzyskania swojej tożsamości i finansów. Proces ten może być skomplikowany i wymagać współpracy z bankami, agencjami kredytowymi i organami ścigania. Stres i napięcie emocjonalne związane z byciem ofiarą oszustwa internetowego mogą również prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak bezsenność, lęk i depresja.

Sposoby na ochronę przed oszustwami cyberprzestępców

Teraz przechodzimy do etapu tego artykułu, w którym omówimy sposoby, w jakie możesz się uchronić przed nikczemnymi próbami oszustwa lub wykradnięcia Twoich danych przez cyberprzestępców.

Bezpieczeństwo SSL

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to technologia zabezpieczająca, która tworzy zaszyfrowane połączenie między przeglądarką internetową a serwerem. Zawsze upewnij się, że strona, na której jesteś, używa protokołu SSL (adres zaczyna się od „https”, gdzie „s” oznacza „bezpieczny”). To szczególnie ważne, gdy wprowadzasz informacje poufne, takie jak dane do logowania czy numery kart kredytowych.

Dobre praktyki

Kiedy słyszysz po raz kolejny głos konsultanta jednej z firm w Polsce, która zajmuje się sprzedażą pomp ciepła, w większości przypadków od razu się rozłączysz. Nie dlatego, że mieszkasz w bloku, a z tego powodu, że wcześniej otrzymałeś już kilka bądź kilkanaście innych telefonów dotyczących tego samego. Podobna reakcja powinna mieć miejsce w przypadkach kiedy otrzymasz podejrzanego SMS-a od osoby spoza listy Twoich kontaktów. 

Pomyśl trzeźwo — czy zdarzyło Ci się przez całe życie, aby wysłać do kogoś przypadkowego wiadomość z prośbą o pieniądze lub zarejestrowaniem się na jakiejś platformie? Takie rzeczy się nie zdarzają. Inna sytuacja to ta, kiedy jesteś powiadamiany SMS-em, że Urząd Skarbowy właśnie zajął pieniądze na Twoim koncie. Tutaj przypadek jest nieco bardziej absurdalny, ponieważ urzędy w Polsce komunikują się z obywatelami pocztą.

Nigdy nie odpowiadaj na wiadomości e-mail lub SMS, które wyglądają podejrzanie, nawet jeśli pochodzą od firmy, której ufasz. Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych, haseł czy informacji o kartach kredytowych, chyba że jesteś absolutnie pewien, że strona jest bezpieczna. Jeśli otrzymujesz podejrzane e-maile, oznaczaj je jako spam.

Używanie antywirusów i oprogramowania antymalware

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na płatne wersje programów antywirusowych, to jest to jak najbardziej w porządku. Obecnie w sieci dostępnych jest wiele darmowych programów, które chronią Twój komputer, telefon, a także inne urządzenia przed przestępcami. Wystarczy jedynie, że skorzystasz z któregokolwiek z nich i pozostawisz go włączonego przez cały okres korzystania z danego sprzętu. Niektóre ze znanych programów, które możesz wykorzystać to:

  • Avast 
  • AVG 
  • Avira 
  • Comodo
  • Bitdefender

Konkluzja

Cyberbezpieczeństwo jest nie tylko kwestią technologii, ale również edukacji i świadomości. W miarę jak życie staje się coraz bardziej cyfrowe, tak samo rośnie znaczenie bezpiecznego korzystania z Internetu. Pamiętaj, że ochrona przed cyberprzestępczością zaczyna się od Ciebie — od Twojej wiedzy, ostrożności i gotowości do podjęcia działań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *