Polityka i społeczeństwo

Południowa Polska walczy z żywiołem. Co dalej z wyborami?

Od niedawna południowa Polska zmaga się z podtopieniami. Nasuwa się przy tym pytanie, czy ta kryzysowa sytuacja nie zaszkodzi organizacji niedzielnych wyborów do Europarlamentu. 

Uspokajamy. „Nie ma takiej możliwości, żeby z powodu podtopień wybory gdzieś się nie odbyły. Jesteśmy w kontakcie ze służbami […] będziemy podejmować nadzwyczajne przedsięwzięcia” – mówi szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak w rozmowie z Radiem ZET.

W wywiadzie z Joanną Komolką powiedziała: „Powołane są sztaby kryzysowe, które pozostają w kontakcie z naszymi pracownikami. Mamy zaplanowane działania w takiej sytuacji. Kodeks wyborczy przewiduje tzw. nadzwyczajne wydarzenia. Wówczas komisarz ma prawo przenieść siedzibę obwodowej komisji w inne miejsce, do którego wyborcy będą mogli dotrzeć”.

Niestety, kłopoty z głosowaniem mogą wystąpić z zupełnie innego powodu za granicą. W tej samej rozmowie szefowa PKW odniosła się do pytań o brak obwodów do głosowania za granicą, m. in. na Malcie czy Wyspach Kanaryjskich. Jak się okazuje najbliższe wybory cieszą się dużym zainteresowaniem, nie spodziewała się tego zarówno PKW i MSZ. Problem ma związek ze zmianą przepisów, które wykluczyły możliwość głosowania korespondencyjnego za granicą. Obwody do głosowania są tworzone przez Ministra Spraw Zagranicznych w drodze rozporządzenia. W tym roku liczba obwodów do głosowania i tak jest większa niż w 2014 roku.

Cieszy każde zaangażowanie w wybory. Nasz głos ma wielką moc, a przede wszystkim ma szansę znacząco wpłynąć na naszą przyszłość. Dlatego też ciąży na nas wielka odpowiedzialność.

źródło: money.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie