Polityka i Społeczeństwo

Polski Ład rozwścieczył kolejną grupę. Szykuje się protest, który mocno zaboli PiS

Adam Guz/Kancelaria Premiera

Górnicy z Polskiej Grupy Górniczej dostali niższe wypłaty i premie. Obwiniają za to “Polski ład” i powołują się na casus posłów, którzy dostali wyrównanie.

Jak informuje “Dziennik Zachodni”, wśród górników pracujących dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG) zawrzało. Przyczyną napiętej sytuacji w spółce są niższe wypłaty i premie, jakie wpłynęły na konta górników za styczeń i luty. Winą obarczają PiS-owską reformę podatkową.

Aż 50 proc. z nich otrzymało na konto od 500 do 1000 zł mniej niż powinno. 10 proc. jest z kolei stratna na kwotę wyższą niż 1000 zł, a kolejne 10 proc. na niższą niż 500 zł. Oznacza to, że pomniejszone wypłaty w 2022 roku otrzymało aż 70 proc. górników PGG – pisze lokalny dziennik.

Bogusław Ziętek, lider Sierpnia’80, powiedział, że zamieszanie, jakie zapanowało w przedsiębiorstwie, wprawiło w osłupienie nawet księgowych. – Albo pieniądze, albo protesty – mówi w rozmowie z gazetą.

Jak piszą w oświadczeniu związkowcy, niekompetencja zarządu PGG i całkowita kompromitacja rządu podczas wdrażania w życie reformy podatkowej sprawiła, że górnicy mają prawo być wściekli.

Takie same błędy w stosunku do posłów zostały niemalże natychmiast naprawione. Skoro można było niemal natychmiast nadpłacić posłom utraconą cześć zarobków, można to również zrobić w stosunku do innych grup zawodowych – czytamy.

Parlamentarzyści otrzymali za styczeń wypłaty niższe o 1,4 tys. zł. Kilka dni później okazało się, że nagle wszyscy dostali przelewy po 425 zł tytułem “Kwota wolna od podatku 01/22”. Interpretację podatkową wydano w ciągu czterech dni, co dla statystycznego Kowalskiego toczącego spór z Urzędem Skarbowym jest nieosiągalne. Wybuchała awantura. Donald Tusk zaapelował o przekazanie tych 425 zł na cele charytatywne.

Czytaj również:

Źródło: Dziennik Zachodni 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie