Gospodarka

Polski ład może doprowadzić do katastrofy takiej, jak w 2008 r. Boleśnie odczujemy to wszyscy

Polski Ład może doprowadzić do katastrofy na rynku nieruchomości. Wprowadzając gwarancje wkładu własnego, PiS obniży zdolność kredytową młodych Polaków, czym sprawi, że kredyty będą droższe. To jednak nie koniec…

Polski Ład w praktyce

W ramach “Polskiego Ładu” PiS chce zwolnić Polaków do 40. roku życia z wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim niekoniecznie ułatwi to dostęp do kredytów!

“Teraz, żeby móc wziąć kredyt hipoteczny, trzeba najpierw oszczędzić przynajmniej 10 proc. jego wartości. A im więcej klient uzbierał, tym kredyt jest dla niego tańszy. Obecnie średnia marża (można tę opłatę nazwać też kosztem ryzyka dla banku) dla kredytu z 10-proc. wkładem własnym wynosi 2,69 proc., a z 20-proc. jest to 2,12 proc. Czyli im więcej mamy gotówki, tym tańszy dostajemy kredyt” – wylicza portal wyborcza.pl.

Powyższe pokazuje jasno, że osoby bez wkładu może i dostaną kredyt, ale będzie on drogi, bowiem w oczach banku każdy taki klient jest ryzykowny.

Bańka na nieruchomościach

To nie koniec zagrożeń. Pomysł PiS może doprowadzić do wzrostu popytu na mieszkania. To zaś już prosta droga do napompowania bańki spekulacyjnej na nieruchomościach. 

Pomysł rządu leży niebezpiecznie blisko tego, co miało miejsce w USA przed rokiem 2008. Celem amerykańskich polityków także było sprawienie, by każdy Amerykanin miał swoją nieruchomość. Efekty świetnie pokazano w filmie fabularnym “Big short”. Kredyty hipoteczne brali wszyscy, co wywindowało ceny domów i mieszkań do niebotycznych poziomów. Puenta była straszna: pęknięcie bańki i problemy systemu finansowego, które rozlały się na cały świat.

Jaki może być więc efekt Nowego Ładu? Po pierwsze, będą to droższe kredyty dla osób bez wkładu własnego. Ponadto napompowana bańka sprawi, że ceny samych nieruchomości będą jeszcze wyższe, co dodatkowo dociąży kredytobiorców. Jeśli ta z kolei w końcu pęknie (to musi mieć miejsce), doprowadzi to do problemów, jakie dziś mogą wydawać się nam niewyobrażalne.

Źródło: wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie