Polityka i Społeczeństwo

Polski Ład, czyli licytacja obietnic. Co wiemy o nowym programie PiS?

Screen Onet News

PiS zaprezentowało szczegóły Polskiego Ładu, swojego nowego programu społeczno-gospodarczego. Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia o rewolucji w systemie podatkowym.

Twarzą „Polskiego Ładu” został Mateusz Morawiecki – to on wraz z Jarosławem Kaczyńskim dokonał prezentacji założeń programu, który składa się z dziesięciu części: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekady rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia.

Polski Ład jest z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że Polacy są głęboko przekonani, że należy im się taki poziom życia, jak w krajach na zachód a po części także południe od polskich granic. I my chcemy te aspiracje zaspokoić – mówił Jarosław Kaczyński. – Ten Polski Ład jest oparty o polskie wartości. Myśmy zawsze prowadzili naszą politykę w oparciu o nie. Polska oparta o tradycję, solidarność, Polska równych szans. Polski Ład, który ma zrealizować polskie aspiracje, a może jeszcze coś więcej, jeszcze coś większego, bo polskie marzenia – tłumaczył poetycko prezes. Potem zaczęły się obietnice – konferencja wyglądała niemal jak licytacja między Kaczyńskim a Morawieckim, kto da więcej.

Pewne są podatki

I jak będzie wyglądał ów nowy polski ład? Zgodnie z zapowiedziami, duża część programu dotyczy kwestii finansowych, podatkowych. PiS chce znieść umowy śmieciowe i wprowadzić “jeden model kontraktu pracy”. Ale przede wszystkim podniesiona zostanie kwota wola od podatku – wyniesie ona 30 tysięcy złotych. Zmieniony zostanie także drugi próg podatkowy – z 85 tysięcy do 12o tysięcy złotych.

Dodatkowe środki ze składek zdrowotnych mają zostać przeznaczone na potrzeby służby zdrowia, co ma poprawić jej funkcjonowanie. Przede wszystkim planowane jest zniesienie limitów do lekarzy specjalistów. Kaczyński zapowiedział, że rząd w kwestii wydatków na zdrowie chce w 2027 roku przekroczyć 7 proc. PKB.

Nie zdecydowano się na zmiany w programie 500 plus… ale rząd dołożył kolejny program dla młodych rodziców.

Dajemy 12 tys. zł na drugie, trzecie i kolejne dziecko do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12. a 36. miesiącem życiazapowiedział Mateusz Morawiecki.

Nie zabrakło obietnic dla seniorów. Chodzi o „efektywne wydłużenie wieku emerytalnego”, czyli zachęta do aktywności zawodowej dla emerytów.

Chcemy, żeby ci emeryci, którzy nie będą pobierać emerytury, nie będą płacić podatków – obiecał premier. Zapowiedział też start szeroko zakrojonego programu mieszkaniowego. Rząd ma zagwarantować osobom mającym zdolność kredytową, ale pozbawionych oszczędności na wkład własny, środki na wkład do nawet do 40 proc. wartości mieszkania.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie