Polityka i Społeczeństwo

Polski europoseł postawił się hegemonom. Jego rezolucja robi furorę w Parlamencie Europejskim!

Paul Barbar

Wygląda na to, że Tomasz Frankowski radzi sobie w polityce równie dobrze, jak na boisku. Dawniej furorę robiły jego bramki, teraz – rezolucja, jaką przedstawił przed Parlamentem Europejskim.

Grzegorz Lato, Cezary Kucharski, Janusz Wójcik, Jan Tomaszewski, Roman Kosecki – ludzi piłki nożnej na politycznych salonach było już kilku, ale chyba żaden nie wykazał się taką inicjatywą, jak teraz Tomasz Frankowski. Frankowski – były reprezentant Polski, najbardziej kojarzony z Wisłą Kraków i Jagiellonią Białystok – dostał się do Europarlamentu z list Koalicji Europejskiej. Były reprezentant Polski na poważnie wziął się do politycznej roboty – obecnie dużo mówi się o jego głośnej rezolucji, która jest otwartym sprzeciwem wobec postawy najsilniejszych klubów, mających chrapkę na zmonopolizowanie futbolu.

Rezolucja robi furorę

Inicjatywa Frankowskiego związana jest z powstaniem tzw. Superligi. W kwietniu 2021 roku dwanaście wielkich europejskich klubów zawiązało sojusz i ogłosiło powstanie zamkniętych rozgrywek, które miałyby zająć miejsce Ligi Mistrzów. Było to praktycznie wyzwanie rzucone UEFA, próba sił, które ostatecznie europejska federacja wygrała. Poszczególne kluby wyłamywały się z pomysłu, przy swoim do końca trwały tylko Real Madryt, Barcelona i Juventus.

W odpowiedzi na inicjatywę futbolowych krezusów, Tomasz Frankowski przygotował raport o Europejskiej Polityce Sportowej. Sednem raportu jest wniosek, że w europejskiej wspólnocie nie powinno być miejsca na rozgrywki, które zagrażają „sportowemu ekosystemowi” i sprzeciwiają się podstawowym europejskim wartościom, takim jak solidarność, integracja i równość.

W ten sposób organizowany jest w Europie sport, nie tylko piłka nożna i nie bez powodu. Komercyjny sukces sportu elitarnego jest wykorzystywany do finansowania sportu masowego, programów rozwojowych i mniej dochodowych zawodów. Jeśli pozwolimy komercyjnym elitom oderwać się od reszty, cała piramida i system się rozpadnie – komentował Frankowski na łamach „Euractiv”.

Rezolucja Frankowskiego spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem Europarlamentu. Została przyjęta miażdżącą większością – 597 głosów za do 36 głosów przeciw. 55 europosłów wstrzymało się od głosu.

Parlament Europejski przyjął dziś obszerną rezolucję na temat polityki sportu w Unii Europejskiej, wzywając do podjęcia kroków ku ochronie europejskiego sportu przed niebezpieczeństwem separatystycznych rozgrywek, takich jak Europejska Superliga. Współtworzona przez byłego piłkarza Tomasza Frankowskiego rezolucja została przyjęta przez ogromną większość posłów Parlamentu Europejskiego ze wszystkich 27 państw członkowskich – głosi komunikat.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie