Po godzinach

Polska to szczęśliwy kraj do życia? Takie miejsce zajęła w specjalnym rankingu

Czy Polska jest szczęśliwym miejscem do życia? Odpowiedzi na to pytanie udziela nowy raport Instytutu Gallupa.

Eksperci z Instytutu Gallupa po raz kolejny wzięli pod lupę poziom szczęścia na świecie. Obywatele którego kraju mogą uważać się za najszczęśliwszych? Jakie miejsca nie są tak dobre do życia?

A gdzie plasuje się Polska? Wszystko to pokazuje World Happiness Report za rok 2020. To wyjątkowy ranking, gdyż po raz pierwszy był przeprowadzany w wyjątkowych czasach pandemii. I właśnie koronawirus miał wpływ na ocenę szczęścia w poszczególnych krajach. Przy tworzeniu raportu jego autorzy opierali się także o takie wytyczne jak średnia długość życia, poziom PKB czy poziom wolności.

Najszczęśliwszym krajem świata już po raz czwarty z rzędu została Finlandia, która cechuje się dużym poziomem zaufania społecznego i zaufania do władz. Podium uzupełniają Islandia i Dania ze swoją filozofią Hygge. Kolejne miejsca zajmują Szwajcaria, Holandia, Szwecja i Niemcy, które zaliczyły spory awans. Z kolei na szarym końcu rankingu znajdują się takie państwa jak Afganistan, Zimbabwe czy Rwanda.

A co z Polską? Plasuje się na 39. miejscu, a więc nie jest najszczęśliwszym miejscem do życia. Z drugiej strony za naszymi plecami jest ponad 100 innych krajów. Polska zaliczyła niewielki spadek – wcześniej była kilka „oczek” wyżej, na 36. miejscu. Oznacza więc to, że rok pandemii odbił się na naszym szczęściu. W rankingu wyprzedzamy Japonię, Brazylię, Meksyk czy Argentynę, ale za to wygląda na to, że jesteśmy mniej szczęśliwi od naszych sąsiadów – Litwinów, Słowaków, Czechów i Niemców. Znacznie niżej od Polski uplasowała się Ukraina – 69. miejsce – ale z kolei nasi wschodni sąsiedzi zaliczyli bardzo duży awans – aż o 17 pozycji.

https://worldhappiness.report/

Źródło: NaTemat

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie