Polityka i Społeczeństwo

Polska rezygnuje z 6 mln przyznanych szczepionek? Michał Szczerba komentuje dla Crowd Media: “To grzech zaniechania”

To pokazuje, że ta cała narracja pisowska skutecznego państwa rozsypała się jak domek z kart. Co ciekawe, gdy w kwietniu cała Europa kupowała w ramach zamówienia certyfikowane respiratory od producentów, to Polska miała własną koncepcję i zawierzyła handlarzowi bronią – komentuje poseł PO.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk umieścił komentarz do artykułu na Twitterze. Tłumaczył, że na całość przyznanej puli szczepionek Polska musiałaby czekać rok.

Producent deklarował dostarczenie przytoczonych w artykule dawek na koniec 2021 r. To oznaczałoby nawet 12 miesięcy oczekiwania. Tymczasem zgodnie ze złożonymi zamówieniami Polska otrzyma do końca tego roku 60 mln dawek dla 30 mln obywateli – napisał Dworczyk. Z koeli w wywiadzie dla „Wprost”  zarzucał Niemcom hipokryzję i „wyłamanie z solidarności”.

My zdecydowaliśmy się na wspólne zakupy. Nota bene, gdybyśmy postawili na samodzielne zakupy, to opozycja natychmiast zakrzyknęłaby, że to kolejny dowód na wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej, brak solidarności europejskiej, etc. Niestety Niemcy wyłamali się z solidarności europejskiej – powiedział Dworczyk w rozmowie z „Wprost”.

Polska od 5 lat nie zachowuje solidarności europejskiej, w szczególności w zakresie praworządności – odpowiada Szczerba. I dodaje, że w sprawie szczepień rząd PiS mógłby wykazać dodatkową inicjatywę, lecz tego nie robi. – Jest to grzech zaniechania, który może doprowadzić do kolejnych setek zgonów w najbliższym czasie – ocenia poseł Szczerba.

Polityk PO zapowiada, że będzie przyglądał się kwestii szczepień. Wokół organizacji Narodowego Programu pojawia się bowiem coraz więcej pytań. Wątpliwości można mieć do tempa, dawek czy kolejności szczepień. Obecnie trwa etap 0, wkrótce ma rozpocząć się etap I, w którym planuje się szczepienia m.in. pensjonariuszy domów pomocy społecznej, nauczycieli, wojskowych czy seniorów. Pierwsza dostawa szczepionek Moderny – 29 tysięcy dawek – ma trafić do Polski we wtorek.

Źródło: Twitter, Politico.eu


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie