Polityka i Społeczeństwo

Polska rezygnuje z 6 mln przyznanych szczepionek? Michał Szczerba komentuje dla Crowd Media: “To grzech zaniechania”

Flickr.com/Piotr Drabik

Organizacja Narodowego Programu Szczepień budzi coraz więcej wątpliwości. Niepokój wzbudza powolne tempo szczepień, pojawiają się też pytania w sprawie liczby zamówionych dawek szczepionek.

W niedzielę ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ramach Narodowego Programu Szczepień zaszczepiono 200 022 osoby. Dzień wcześniej w statystykach podano liczbę 198 787. To oznacza, że w ciągu doby wykonano zaledwie… 1235 szczepień.

To średnio mniej niż 78 szczepień na województwo.

Szczepionki zalegają w ARM. System nie działanapisał na Twitterze poseł Michał Szczerba. Polityk PO ma sporo wątpliwości co do skuteczności działań rządu w czasie pandemii. Powolne tempo szczepień to jedna sprawa, druga – wątpliwości w sprawie ilości zamówionych przez rząd dawek szczepionki Moderny. O tym, że do Polski trafi nie przysługujące 13 mln, a zaledwie 6,6 mln dawek, poinformował portal Politico.eu.

Jeżeli się to potwierdzi, to mamy do czynienia z niebywałym skandalem, bo oznacza to, że rząd odpuścił możliwość szybszych szczepień dla większej liczby Polek i Polaków. To pokazuje, jak cynicznie i nieodpowiedzialnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego, nie po raz pierwszy w tej pandemii, która trwa od marca – komentuje w rozmowie z Crowd Media poseł Szczerba.

Politico.eu informuje, że niemiecki rząd zdecydował się zakupić dodatkowe dawki szczepionki Moderny – pochodzą one z puli dawek niewykorzystanych przez inne kraje wspólnoty. Według portalu, jednym z krajów, który nie skorzysta pełnego przydziału, ma być właśnie Polska. W tej grupie znajdują się też m.in. Grecja czy Słowenia. Tym samym niemiecki rząd, dzięki różnym zabiegom – w tym bezpośrednim negocjacjom z Pfizerem – zyska dodatkowe miliony dawek tak potrzebnych teraz szczepionek. Michał Szczerba dziwi się, że rząd PiS nie zdecydował się na podobne działania.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie