Polityka i Społeczeństwo

Polska nie dojdzie do porozumienia z Czechami ws. kopalni Turów? Ekspert wskazuje, dlaczego to prawdopodobne

Sytuacja w jakiej Polska znalazła się w trakcie sporu z Czechami jest zła, a może być jeszcze gorsza. Południowi sąsiedzi mają w ręku same atuty.

Mateusz Morawiecki potrzebował sukcesu na rynku wewnętrznym w sporze z Czechami. Podczas spotkania z mediami ogłosił, że Czesi wycofają swoją skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Po kilku godzinach okazało się, że triumfalne bicie w dzwony zwycięstwa nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Premier Czech Andrej Babisz poinformował, że nie ma planów wycofania skargi przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów. Rząd w Warszawie musiał wszystko odkręcać.

Sytuację na linii Polska-Czechy komentował w radiu TOK FM Aleksander Kaczorowski, pisarz i redaktor naczelny “Aspen Review Central Europe”, opisując problem z czeskiej perspektywy.

Jeżeli nie uda się porozumieć z Czechami w ciągu najbliższych miesięcy, to potem może być znacznie trudniej. Najprawdopodobniej, w tej chwili sondaże na to wskazują, że przy spadającym poparciu dla ugrupowania Babisza, władze może przejąć najbardziej zielona koalicja rządowa w Europie Środkowej – tłumaczył Aleksander Kaczorowski. W październiku Czesi pójdą do wyborów.

Jak mówił Kaczorowski, jeżeli w Czechach zmieni się rząd, to może dojść do tego, że nasi południowi sąsiedzi zażądają jeszcze więcej np. nawet zamknięcia kopalni w Turowie, a potem jeszcze będą dochodzili odszkodowań.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, wynika z konsekwentnie złej polityki strony polskiej, która z premedytacja przegapiła wszelkie okazje, żeby te sprawę rozwiązać w inny sposób – mówił w TOK FM. Dodał, że strona czeska ma w tej chwili wszystkie atuty po swojej stronie, a przede wszystkim te prawne.

Źródło TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie