Polityka i Społeczeństwo

Polska nie dojdzie do porozumienia z Czechami ws. kopalni Turów? Ekspert wskazuje, dlaczego to prawdopodobne

Sytuacja w jakiej Polska znalazła się w trakcie sporu z Czechami jest zła, a może być jeszcze gorsza. Południowi sąsiedzi mają w ręku same atuty.

Mateusz Morawiecki potrzebował sukcesu na rynku wewnętrznym w sporze z Czechami. Podczas spotkania z mediami ogłosił, że Czesi wycofają swoją skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Po kilku godzinach okazało się, że triumfalne bicie w dzwony zwycięstwa nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Premier Czech Andrej Babisz poinformował, że nie ma planów wycofania skargi przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów. Rząd w Warszawie musiał wszystko odkręcać.

Sytuację na linii Polska-Czechy komentował w radiu TOK FM Aleksander Kaczorowski, pisarz i redaktor naczelny “Aspen Review Central Europe”, opisując problem z czeskiej perspektywy.

Jeżeli nie uda się porozumieć z Czechami w ciągu najbliższych miesięcy, to potem może być znacznie trudniej. Najprawdopodobniej, w tej chwili sondaże na to wskazują, że przy spadającym poparciu dla ugrupowania Babisza, władze może przejąć najbardziej zielona koalicja rządowa w Europie Środkowej – tłumaczył Aleksander Kaczorowski. W październiku Czesi pójdą do wyborów.

Jak mówił Kaczorowski, jeżeli w Czechach zmieni się rząd, to może dojść do tego, że nasi południowi sąsiedzi zażądają jeszcze więcej np. nawet zamknięcia kopalni w Turowie, a potem jeszcze będą dochodzili odszkodowań.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, wynika z konsekwentnie złej polityki strony polskiej, która z premedytacja przegapiła wszelkie okazje, żeby te sprawę rozwiązać w inny sposób – mówił w TOK FM. Dodał, że strona czeska ma w tej chwili wszystkie atuty po swojej stronie, a przede wszystkim te prawne.

Źródło TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie