Gospodarka

Polska najlepsza w Europie! Niestety, dotyczy to niechlubnego, acz ważnego wskaźnika gospodarczego

Mimo uspokajających słów ekspertów z NBP, inflacja w Polsce nadal rośnie. Mało tego, w tej kwestii pozostajemy liderem w całej UE. Daleko w tyle zostawiliśmy nawet Węgrów.

Inflacja nadal rośnie!

Inflacja to niewidzialny podatek. Dlaczego “niewidzialny”? W praktyce nie wpłacamy go bowiem na konta urzędów, ale sprawia on, że co miesiąc coraz mniej pieniędzy może pozostawać nam w portfelu. Innymi słowy, inflacja zmniejsza wartość naszych pieniędzy i tylko bardzo uważny analityk sklepowych półek i naklejek z cenami zauważy, że z miesiąca na miesiąc coraz więcej wydaje na artykuły spożywcze czy płaci za usługi.

Teraz okazuje się do tego, że w skali całej Unii Europejskiej (UE) to właśnie w Polsce inflacja rośnie najmocniej. Roczna dynamika zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) wyniosła u nas w listopadzie 3,7% i był to najwyższy odczyt w całej Unii. Drugie miejsce przypadło Czechom i Węgrom (2,8%). Potem na liście mamy Rumunię (1,7%) i Słowację (1,6%).

Jak widać, mimo tego, że w takich rankingach dotąd wymienialiśmy się miejscem na szczycie z “bratankami”, teraz mocno odstawiliśmy ich w tyle. Kontynuacja tego trendu może okazać się ryzykowna.

Wracamy do korzeni naszej gospodarki?

W Polsce w listopadzie usługi drożały w tempie 7,8% rocznie, zaś inflacja bazowa (to wskaźnik po wyłączeniu żywności, paliw i energii) wyniosła aż 4,3%.

Oczywiście tak źle już było, ale aż w roku 2001, czyli w czasie gdy Polska dopiero osiągała poziomy inflacyjne, które są charakterystyczne dla państw o stabilnej gospodarce. Dziś powrót do dwucyfrowej inflacji mógłby pokazać słabość naszego rynku.

NBP twierdzi, że już w 2021 r. ceny zaczną spadać, ale może się to okazać tylko pobożnym życzeniem ekonomistów blisko związanych z obecną władzą.

Dlaczego tak uważamy? Jak na razie Polacy oszczędzają, bowiem boją się efektów kryzysu. Gdy lęk minie i konsumenci powrócą tłumnie do sklepów na różnej maści zakupy, inflacja może wyrwać się spod kontroli. Jej stłamszenie będzie nie lada wyzwaniem.

Źródło: bankier.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie