Polityka i Społeczeństwo

Polska długo poczeka na unijne miliardy. Decyzję KE popiera część krajów członkowskich

Viera Jourova o wyborach

​Dania, Holandia, Szwecja i Austria popierają Komisję Europejską w sprawie wstrzymywania miliardów euro dla Polski na odbudowę po pandemii. Ponoć UE celowo zwleka z akceptacją polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

PiS poszedł na wojnę z UE?

O sprawie informuje korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Jak podaje, w Brukseli panuje przekonanie, że to od polskiego rządu i jego ustępstw zależy, kiedy Komisja Europejska stwierdzi, że postęp w kwestii niezależności sądownictwa i prymatu unijnego prawa jest wystarczający. Ponoć UE naciska na Polskę na paru frontach.

Głównie chodzi o pieniądze.

Pieniądze unijnych podatników muszą być wydawane we właściwy sposób. Dlatego konieczne jest, żeby KE dokładnie wszystko sprawdziła – mówił radiu dyplomata jednego z krajów.

Przypomnijmy, że po akceptacji przez KE, plan finansowy musi zatwierdzić jeszcze Rada UE (unijni ministrowie finansów). Może to potrwać miesiąc. Kiedy więc Polska otrzyma środki?

Węgrzy mają prościej?

RMF FM dodaje, że jeżeli np. plan Węgier zostanie przyjęty przez KE do końca września, to Rada UE przyjmie go na posiedzeniu 9 listopada. Tyle że oznacza to, że środki dla bratanków w formie zaliczek zostaną wysłane dopiero w grudniu. W przypadku Polski termin ten może być jeszcze bardziej odległy.

KE zwleka z przyjęciem KPO z powodu podważania przez polskie władze prymatu unijnego prawa nad krajowym. Chodzi m.in. o podważenie przez polski Trybunał Konstytucyjny środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nakazujących zamrożenie Izby Dyscyplinarnej i wniosek premiera do TK podważający zasadę prymatu unijnego prawa nad krajowym. Prawdopodobnie Komisja Europejska będzie zwlekać do 22 września, gdy w tej ostatniej sprawie wypowie się TK

– dodaje radio.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie