Gospodarka Polityka i Społeczeństwo

Polscy przedsiębiorcy już wyrobili sobie opinię o Nowym Ładzie. Morawiecki nie będzie zadowolony [SONDAŻ]

Screen Onet News

Polski Ład budzi kontrowersje. Zgodnie z badaniem firmy InFakt, aż 70 proc. przedsiębiorców zapoznawało się z programem. Aż co piąty twierdzi, że zrobił to bardzo dokładnie. Jakie jest ich zdanie nt. pomysłów rządu?

Polski Ład nie podoba się przedsiębiorcom

Aż 85 proc. respondentów twierdzi, że w wyniku wdrożenia Polskiego Ładu ich składki zdrowotne wzrosną. Tylko 2 proc. badanych przewiduje coś odwrotnego. Co dziesiąty ankietowany nie wie, jak wpłyną na niego zmiany.

Dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że stracą głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.

To dzięki polskim firmom gospodarka nie stanęła mimo kolejnych lockdownów. To firmy poniosły koszty dostosowywania się do wyśrubowanych reżimów sanitarnych. Małe i średnie przedsiębiorstwa ucierpiały najbardziej przez obostrzenia i dziurawy system tarcz antykryzysowych. Pojawiają się zapowiedzi kolejnego planu strategicznego, który bynajmniej nie uspokaja sytuacji, a raczej wprowadza element ryzyka wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ale też niepewności, że to jeszcze nie koniec nowości i że kierunek tych zmian bynajmniej nie jest wspierający. Jest to najgorszy możliwy moment, bo przecież właśnie teraz warto zacząć planować inwestycje i kolejne ekspansje na postpandemicznym, nieco wyposzczonym rynku – powiedziała Interii dr Czarczyńska.

Podatki i ich unikanie

Aż 38 proc. badanych przedsiębiorców obawia się, że zmiany w opodatkowaniu przyczynią się do wzrostu podatków płaconych przez ich firmy. 

Blisko połowa twierdzi, że będzie próbować obniżać koszty poprzez optymalizację podatków. Co czwarta firma może podnieść ceny swoich produktów lub usług. Z kolei ok. 30 proc. może zmienić formę prowadzenia działalności 

Niektórzy pocieszają się tym, że pomysły z Polskiego Ładu nie wejdą w życie. Blisko 3/4 badanych przedsiębiorców przewiduje, że wejdą w życie, ale tylko częściowo. 3 proc. uważa, że nie uda się ich przegłosować w ogóle.

Badanie zostało zrealizowane w maju 2021 przez firmę inFakt na próbie 2303 przedsiębiorców.

Źródło: Interia

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie