Polityka i Społeczeństwo

“Polityczne łajdactwo”, “Tchórz Kaczyński”. Ostre komentarze po decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji [DUŻO TWEETÓW]

Czarny scenariusz się spełnił. Szokująca arogancja Prezes Trybunału Konstytucyjnego
fot. Shutterstock/ Michael Wende

Trybunał Konstytucyjny orzekł dziś o niezgodności z Konstytucją przepisu pozwalającego na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Decyzja TK wywołała lawinę komentarzy.

– Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji – odczytała Julia Przyłębska. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał dziś sprawę w pełnym składzie, orzeczenie zapadło większością głosów, a zdanie odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

We wniosku, który złożyło 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 i Konfederacji, zaskarżono przepis mówiący o tym, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. TK zgodził się z wnioskiem, argumentując, że przepis miał dopuszczać de facto aborcję eugeniczną.

Decyzja TK jest w praktyce pierwszą ingerencją w kompromis, który ustalono w sprawie aborcji w 1993 roku. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży pozwala na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Chodzi o ciążę powstałą w wyniku gwałtu, o sytuację, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub właśnie gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Nic więc dziwnego, że sprawa wywołała lawinę komentarzy. Decyzję TK skomentował m.in. Donald Tusk oraz politycy opozycji, a także dziennikarze. Były premier nazwał sprawę “politycznym łajdactwem”, a dziennikarz Konrad Piasecki zasugerował, że orzeczenie TK może być “game changerem” polskiej polityki.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie