Polityka i Społeczeństwo

Policja siłą wyciągnęła księdza z nabożeństwa! Nie chodzi tylko o nieprzestrzeganie obostrzeń

Shutterstock

Internet szybko obiegło wideo, na którym widać policję, siłą wyciągającą księdza z nabożeństwa. Nagranie wywołało emocje, wiele osób oburzyło się reakcją funkcjonariuszy. Sprawa jest jednak bardziej złożona.

Sławne już nagranie pokazuje interwencję policji w trakcie nabożeństwa różańcowego. Odprawiał je w domu zakonu salezjanów w Poznaniu ks. Michał Woźnicki. Widać jak do pomieszczenia wchodzą policjanci i proszą o dowody osobiste. Rozpoczyna się wymiana zdań, ksiądz nie słucha się funkcjonariuszy, policjanci ostrzegają, że niewykonywanie poleceń będzie skutkowało użyciem siły. Ostatecznie, wśród akompaniamentu protestów funkcjonariusze siłą wyciągają ks. Woźnickiego z pomieszczenia.

Nagranie udostępnił na Twitterze dziennikarz „Gazety Wyborczej” Piotr Żytnicki. Dramatycznie wyglądająca scena wywołała spore poruszenie. Jednak sprawa jest bardziej złożona. O interwencję policji prosili sami salezjanie – chodziło o odprawianie nabożeństwa z naruszeniem rządowych obostrzeń. Woźnicki jest bowiem od lat skonfliktowany ze zgromadzeniem. Za nieposłuszeństwo wobec przełożonych został suspendowany. Oznacza to, że nie może odprawiać mszy i innych katolickich obrzędów. Jednym słowem, nabożeństwo, które przerwali policjanci, Woźnicki odprawiał nielegalnie.

Suspendowany kapłan zajmuje dwupokojową celę w domu zakonnym. Jedno z pomieszczeń przekształcił na kaplicę, gdzie odprawia msze trydenckie. Od poznańskiej kurii dostał nakaz zlikwidowania owej prywatnej kaplicy, ale nie posłuchał. Salezjanie czekają na wyrok sądu w sprawie eksmisji niechcianego lokatora.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie