Polityka i Społeczeństwo

Polakom brakuje wiary w Zjednoczoną Prawicę. Kaczyński musi być rozczarowany [SONDAŻ]

Polacy nie dali się nabrać na populizm Kaczyńskiego. Tygodniowy przegląd sondaży
Flickr/KPRM

Tylko 44 proc. ankietowanych wierzy w to, że Zjednoczona Prawica przetrwa w obecnym stanie do końca kadencji rządu. To dane z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.

Brak wiary w Zjednoczoną Prawicę

Mało tego, aż co trzeci badany uważa, że koalicja rządząca nie przetrwa do końca kadencji w obecnej formule. Z kolei 23 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Co może wydać się dziwne, większą wiarę w to, że Zjednoczona Prawica (ZP) przetrwa, mają wyborcy Koalicji Obywatelskiej (KO) czy Konfederacji niż zwolennicy PiS.

–Ten sondaż to swoisty „wskaźnik stabilności”. Jeśli częściej to wyborcy opozycji oceniają, że ZP jest zwarta i stabilna, niż wyborcy PiS, to w gruncie rzeczy to dobra informacja dla obozu władzy – mówi jednak Marcin Duma z United Surveys.-  A z czego wynika taka, a nie inna ocena wyborców opozycji? Jak się patrzy z bliska, widać więcej szczegółów. Wyborcy KO patrzą na obóz PiS z daleka, dlatego dla nich ZP to jednolity twór. Wyborcy PiS są bliżej, dostrzegają bujanie okrętem przez Zbigniewa Ziobrę czy Jarosława Gowina – tłumaczy.

Podobnego zdania jest Katarzyna Lubnauer, wiceprzewodnicząca klubu KO: – Nasi wyborcy skupiają się na naszej ocenie PiS, podobnie jak wyborcy PiS traktują nas jako “totalną opozycję”, zgodnie z narracją TVP. My nie mówimy o Zjednoczonej Prawicy jak o konglomeracie podmiotów, tylko jak o „obozie PiS”. Dlatego nasi wyborcy postrzegają ich jako jedną strukturę, raczej nie sięgają po prasę zbliżoną do władzy, gdzie często można przeczytać o wewnętrznych rozgrywkach i różnicach między PiS a jego koalicjantami.

Rozpad koalicji stanie się faktem?

Czy faktycznie jednak ZP może się rozpaść? Ziobryści i Porozumienie stają coraz mniej wygodnymi sojusznikami PiS. Niedawno pojawiły się nawet pogłoski o tym, że Nowogrodzka szuka już alternatyw w postaci Koalicji Polskiej czy Konfederacji. Jak na razie nie wiadomo nic na temat tego, by tego typu rozmowy miały zostać sfinalizowane.

Źródło: dziennik.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie