Polacy wskazali najgorszego polityka 2022 roku. Ale to Jacek Sasin będzie wściekły
Pracownia United Surveys zapytała Polaków o najgorszego polityka 2023 r. Dwa pierwsze były do przewidzenia. Wysoką pozycję zajął Jacek Sasin.
Koniec 2022 roku obfituje w różnego rodzaju polityczne podsumowania. Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła wśród Polaków plebiscyt na najgorszego polityka w kończącym się roku. O ile dwa pierwsze miejsca pokazują – nawet w takim badaniu silną polaryzację – to Jacek Sasin może się poszczycić dość wysoką pozycją.
Kaczyński i Tusk
Pytanie brzmiało: który polityk zrobił na Panu/Pani najgorsze wrażenie i był Pana/Pani zdaniem najgorszy w 2022 roku? Dwie pierwsze pozycje były w sumie do przewidzenia. Na pierwszym miejscu uplasował się Jarosław Kaczyński z wynikiem na poziomie 28,1 proc. Drugie miejsce zajął Donald Tusk – 26,4 proc. Podium zamyka Zbigniew Ziobro uzyskując 11,4 proc. wskazań.
Różnica między dwoma pierwszymi miejscami i ministrem sprawiedliwości jest dość znacząca i wynosi odpowiednio 16,7 pkt proc. oraz 15 pkt proc.
To pokazuje, że nawet w takim badaniu mamy do czynienia z silną polaryzacją ukierunkowaną na liderów dwóch największych obozów politycznych. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej wskazali na przeciwne lokomotywy partyjne. Wyborcy PiS na Tuska, a elektorat PO na Kaczyńskiego.
Wysokie miejsce Sasina
Czwartą pozycję w badaniu zajął premier Mateusz Morawiecki – 9,7 proc. Tuż za nim swoje miejsce znalazł Jacek Sasin, który otrzymał od respondentów 4,9 proc. głosów.
Nie jest to wynik oszałamiający, ale jednak prawie 5 proc. Polaków uznało, że to Jacek Sasin najbardziej zaszedł im za skórę. Jak na wicepremiera i ministra, który generalnie był niewidoczny przez ponad pół roku i na szersze wody wypłynął za sprawą kryszu węglowego w drugiej połowie roku, to taka liczba wskazań jednak robi wrażenie.
Szóste miejsce wyborcy przyznali marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu – 3,5 proc. Na kolejnych pozycjach znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek – 2,6 proc., prezydent Andrzej Duda – 1,9 proc., Rafał Trzaskowski – 1,2 proc., Szymon Hołownia – 1,1 proc.
Włodzimierz Czarzasty, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak i Adrian Zandberg otrzymali poniżej 1 proc. głosów. 7,8 proc. ankietowanych zaznaczyło odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.
Źródło: Wirtualna Polska