Polityka i Społeczeństwo

Polacy się nie chcą szczepić? Już wiadomo, że to ON jest temu winny!

Thanakorn.P / Shutterstock

Ciekawe zjawisko zauważa wyborcza.pl: “im więcej mieszkańców powiatu głosowało w ostatnich wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę, tym mniej wykonanych tam szczepień.”

Szczepienia a preferencje wyborcze

Dziś wyższe wyszczepienie widać na zachodzie kraju i w dużych miastach powiatowych. Skąd biorą się takie wyniki? Powodów jest pewnie wiele. Mieszkańcy dużych miast mają mniej obaw dot. szczepionek. Do tego wynik “podpompowują” mieszkańcy okolicznych powiatów, którzy szczepią się w większych ośrodkach miejskich.

Ponadto promocja szczepień może lepiej działać w większych miastach. Powodem jest lepsza infrastruktura. np. większa ilość banerów czy billboardów promujących program szczepienia Polaków.

Tyle że to nie wszystko.

“Im więcej głosów w danym powiecie oddano na Andrzeja Dudę, tym mniej podano tam szczepień. Faktem jest też, że przed wyborami Mateusz Morawiecki wbrew faktom twierdził, że wirus jest już w odwrocie i nie trzeba się go bać. Teraz już wiemy, że wirus przyniósł w Polsce w porywach ok. 100 tys. ofiar (niektórzy wskazują nawet 153 tys.), większość – w trakcie fali jesiennej, a więc już po tamtych wyborach”

– zauważa jednak wyborcza.pl.

Autorzy artykuły przeanalizowali też raport CBOS na ten temat. Okazuje się, że wyborcy PiS częściej uważają, że organizacja szczepień w Polsce jest dobra. Nie wiadomo jednak, czy szczepią się przez to chętniej.

Z kolei z sondażu zleconego przez Oko.press firmie IPSOS wynika, że zaszczepieni i ci, którzy zdecydowanie zamierzają się zaszczepić, stanowią wśród wyborców PiS 66 proc. To mniejszy odsetek niż wśród wyborców KO.

Wyborcza.pl szacuje zaś, że “elektorat Dudy jest dzisiaj słabiej zaszczepiony“, ale, jak dodano, “niekoniecznie dlatego, że mniej chce się szczepić”.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia
Ładowanie