Gospodarka

Polacy pracujący za granicą zrzekną się obywatelstwa? To możliwy efekt pomysłu ministerstwa finansów

Miliony do budżetu

Zniesienie ulgi sprawi, że tę różnicę trzeba będzie zapłacić. Problem dotknie głównie pracowników sezonowych, których dochód mieści się w kwocie wolnej od podatku. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii to 11 tysięcy funtów, a więc ponad 50 tysięcy złotych. Przy istniejącej uldze podatnik nie płaciłby, po jej zlikwidowaniu – będzie musiał zapłacić w Polsce 17-procentowy podatek od tego dochodu.

Ministerstwo Finansów informuje, że ulga abolicyjna nie zniknie całkowicie, projekt zakłada wprowadzenie limitu odliczenia w wysokości 1360 złotych. Ale to polskich rezydentów nie uspokaja.

W projekcie zmian do PIT, który niedawno został zaprezentowany przez MF ulga abolicyjna została praktycznie zlikwidowana. Jej maksymalna kwota ma wynosić 1360 zł, co odpowiada dochodowi 8 000 zł. Jeśli przepisy wejdą w życie to w przyszłym roku podatnicy, którzy pracują w krajach z metodą kredytową i zarabiają powyżej tej kwoty, zapłacą większy podatek niż w roku bieżącym – mówi Marek Gadacz.

Według szacunków, dzięki zmianom w uldze abolicyjnej, polski budżet zostanie zasilony o ok 210 mln złotych rocznie.

Źródło: INNPoland, Money.pl


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie