Polityka i Społeczeństwo

Polacy odwracają się od Kaczyńskiego? Ten sondaż musi zaniepokoić prezesa PiS

Jarosław Kaczyński

Z najnowszego sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, ponownie mielibyśmy wysoką frekwencję. Aż 57,5 proc. uprawnionych do głosowania oddałoby w nich głos. Jak jednak zmieniłaby się scena polityczna?

PiS traci poparcie

Ta ostatnia mogłaby ulec zmianie. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy zadeklarowało 36 proc. badanych.

Dwa tygodnie temu za partią Kaczyńskiego stało murem 39,2 proc wyborców.

Co może ucieszyć opozycję, aż o 4,5 pkt. proc. wzrosło poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. Wynosi ono obecnie 31 proc.

Trzecie miejsce ponownie należy do Lewicy, którą popiera 9,1 proc. ankietowanych (oznacza to jednak spadek o 0,7 pkt. proc). W Sejmie nadal pozostaliby posłowie Konfederacji. Ta formacja może liczyć na 6,7 proc. poparcia. Z kolei na Koalicję Polskę głos chciało oddać 5 proc., co sprawia, że los ludowców nie jest pewny.

Nie wie, na kogo zagłosować, aż 12,2 proc. badanych.

Co by było gdyby…

Zakładając jednak, że w wyborach wziąłby udział ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, sprawa wyglądałaby już zgoła inaczej. To formacja showmana z TVN-u domknęłaby podium z wynikiem 11,7 proc. Zjednoczona Prawica miałaby poparcie 34,3 proc., czyli o 4,5 pkt. proc. mniej niż przed dwoma tygodniami. KO zaś uzyskałaby 27,1 proc. głosów.

Nadal do Sejmu wchodziłaby Konfederacja z wynikiem 6,1 proc. i Lewica – 5,6 proc. Poza parlamentem kończy jednak Koalicja Polska z  2,8 proc. poparcia.

Sondaż IBRIS został przeprowadzony w dniach 6-7 sierpnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Specyfika wakacji

Zauważmy, że w czasie wakacji PiS w sondażach niemal zawsze się umacniało – tym razem jest inaczej. Dlaczego tak się działo? Może dlatego, że sporo ludzi przebywa wtedy na urlopach i patrzy na władzę przychylniejszym okiem. W każdym razie nowe dane nie są dla PiS dobre.

KO nadal zaś zyskuje na “efekcie Trzaskowskiego”, który to zdobył w wyborach prezydenckich bardzo dobry wynik. Pokazał tym, że można zagrozić dominacji PiS. Teraz buduje ruch obywatelski. Możliwe, że ten ostatecznie przekreśli szanse obecnego rządu na utrzymanie władzy za 3 lata.

Źródło: wp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie