Polityka i Społeczeństwo

Polacy nie chcą, by czwarta fala pandemii popsuła im wakacje. Co na to rząd?

Thanakorn.P / Shutterstock

Adam Niedzielski szacuje, że kolejna fala pandemii rozpocznie się w połowie sierpnia. Polacy jednak nie chcą popsuć sobie wakacji i masowo wyrabiają dokumenty potrzebne do podróży poza strefę Schengen.

Coraz większą – i coraz gorszą – sławę zyskuje ostatnio tzw. „Wariant Delta”, kolejna odmiana koronawirusa, która ma być głównym aktorem nadchodzącej czwartej fali pandemii. Według obliczeń Adama Niedzielskiego pojawi się ona zresztą już wkrótce.

Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii pojawi się w drugiej połowie sierpnia – stwierdził minister zdrowia.

Polacy nie chcą jednak psuć sobie wakacji, o czym świadczy istne oblężenie, które spotkało ostatnio urzędy. Jak informuje Dziennik.pl, z danych MSWiA wynika, iż tylko w tym miesiącu paszporty odebrało nisko 150 tysięcy osób, a więc trzykrotnie więcej, niż rok temu i najwięcej od czasu wybuchu epidemii w Polsce. Resort spraw wewnętrznych zarządził wręcz wydłużenie godzin pracy urzędów, tak duże jest zainteresowanie paszportami.

Wyrobienie paszportu sugeruje, że Polacy masowo będą wyjeżdżać w to lato poza strefę Schengen (do podróżowania w jej obrębie wystarczy dowód osobisty). Czy rząd, którego przedstawiciele otwarcie straszą czwartą falą, wariantem Delta i sugerują powrót obostrzeń planuje ingerować w wakacyjne plany obywateli?

Uważamy, że osoby zaszczepione są bezpieczne, dlatego nie zakazujemy lotów. Nie możemy zachęcać ludzi do przyjmowania preparatu, a potem obejmować ich restrykcjami – mówi w rozmowie z Dziennikiem.pl informator z rządu. Rząd – póki co – swojego podejścia więc nie zmienia. Eksperci też są raczej zgodni, że czwarta fala uderzy najbardziej w niezaszczepionych.

Ryzyko zakażenia przy pełnym zaszczepieniu jest niewielkie, a nawet jeśli się zakazimy, prawdopodobieństwo, że ciężko przejdziemy covid, jest bliskie zera – ocenił dr Tomasz Ozorowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej w Wielkopolsce, w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”.

Źródło: Dziennik.pl, Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie