Polityka i Społeczeństwo

Polacy mieli czas na przemyślenie Polskiego Ładu. I program PiS wielkiego entuzjazmu nie budzi [SONDAŻ]

Polski Ład
Flickr.com/PiS

IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał Polaków, co myślą Polskim Ładzie. Wyniki są zaskakujące, a opinie wyborców dalekie od zachwytów.

Polski Ład, gdy pierwsze emocje opadły

Gdy ogłoszono Polski Ład komentatorzy polityczni twierdzi, że zapewni PiS kolejną kadencję. Teraz zdania są już podzielone.

Jeśli chodzi o wyniki badania, ponad 4 proc. pytanych nie słyszało Polskim Ładzie, 6,4 proc. się nim nie interesuje, a 8,3 proc. – nie ma zdania. Łącznie to prawie jedna piąta respondentów.

Większość podchodzi do programu z dystansem. “Niektóre pomysły są dobre, inne złe” – odparło ponad 37 proc., zaś 28 proc. mówi, że „słyszało o tym programie, ale nie zna szczegółów”. Daje to ponad 65 proc. badanych, którzy mają do pomysłów pewien dystans.

Już w dniu prezentacji Polskiego Ładu ludzie zaczęli liczyć – kto straci, a kto zyska – tłumaczy rp.pl prof. Ewa Marciniak, politolożka z UW. – Głównym elementem przekazu były podatki czy też zmiana filozofii redystrybucji. I od razu pojawiło się wiele komentarzy różnych podmiotów i instytucji, często krytycznych. Ludzie zaczęli więc urealniać te zapowiedzi rządu. I efekt wzbudzenia pozytywnych społecznie emocji, że PiS coś nam znowu da, się nie udał – dodaje.

PiS źle odczytał potrzeby wyborców?

Ciekawsze jest jeszcze coś innego. O ile PiS w sondażach wyborczych zbiera po ok. 33–34 proc., to już program partii w pełni popiera tylko 14,2 proc. osób.

A może PiS błędnie odpowiada na pytanie o własny elektorat – zastanawia się w rozmowie z rp.pl prof. Marciniak. – Czy to wciąż jeszcze są wyborcy socjalni? Nie ma poparcia nawet połowy własnych wyborców. Może nie dostrzeżono zmiany elektoratu socjalnego w aspiracyjny, chcący się dostać do mitycznej klasy średniej. Po zaspokojeniu pierwszych, podstawowych potrzeb ludzie nabywają potrzebę zmiany statusu. Ich aspiracje rosną – mówi.

Możliwe więc, że Polski Ład bynajmniej nie sprawi, że PiS wygra wybory po raz trzeci. Wiele wskazuje na to, że program jest przesadzony i to nawet w oczach elektoratu partii rządzącej.

Źródło: rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie