Polacy byli na to wściekli, rząd już się ugina i zapowiada zmiany. „W ciągu kilkudziesięciu godzin”

Jakby drożyzny w sklepach było mało, to w 2023 roku w Polaków uderzyła podwyżka cen biletów PKP. Po ogromnej krytyce tego ruchu rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada zmiany.

Drożej za pociąg

Od 11 stycznia obowiązuje nowy cennik na bilety kolejowe. Oczywiście nie jest on korzystny dla podróżujących – jednym słowem zafundowano nam podwyżki cen biletów PKP. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Przewoźnik tłumaczył tę podwyżkę wzrostem cen prądu.


Sprawa wywołała oburzenie opinii publicznej. Po, jak to określiło PKP „aktualizacji cenowej”, doszło do tego, że na niektórych trasach tańsze okazały się bilety lotnicze. Dochodziło też do absurdalnych sytuacji, np. zdarzało się, że przejazd tym samym pociągiem na trasie Warszawa-Berlin jest tańszy niż na trasie Warszawa-Poznań.

Powiedzmy sobie jasno: tych podwyżek być nie powinno. Spółka PKP Intercity zagląda do kieszeni podróżnych, podnosząc ceny biletów i nie poprawiając ani czasu przejazdów, ani nie zwiększając liczby kursujących pociągów, ani nie poprawiając komfortu jazdy. Pasażer ma płacić i nie narzekać, choć ma na co – krytykowała inicjatywę PKP posłanka Lewicy Paulina Matysiak. Jej partia zasugerowała rządowi, by wprowadził 0 proc. VAT na bilety kolejowe.

Krytyka i zmiany

Takiego rozwiązania nie będzie, ale rząd zapowiada, że ceny biletów PKP zostaną zmienione.

Będę domagał się od kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury zdecydowanych działań oszczędnościowych we wszystkich spółkach PKP, żeby doprowadzić do jak najniższych cen biletów – mówił kilka dni temu Mateusz Morawiecki. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział zaś, że w bieżącym roku PKP Intercity otrzyma łącznie niemal 1,9 mld zł wsparcia do pasażerskich przewozów kolejowych.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że podwyżki cen biletów PKP zostaną cofnięte. Zmiany w cenniku mają nastąpić już wkrótce.

 Rozmowy dotyczą działań w całym PKP Intercity, we wszystkich klasach i rodzajach pociągów. Jeśli chodzi o zakres cen, w ciągu kilkudziesięciu godzin zakomunikujemy, jakie są dzisiejsze ustalenia w tym zakresie – zapewnił Müller.

Źródło: Polsat News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *