Polityka i Społeczeństwo

Polacy bezlitośnie ocenili Kaczyńskiego. PiS posłucha głosu suwerena?

Kaczyński w sejmie
Flickr.com/PiS

Na przełomie września i października ma dojść do rekonstrukcji rządu. Wszystko wskazuje na to, że na swoim dotychczasowym stanowisku pozostanie Jarosław Kaczyński. Polacy uważają jednak, że prezes powinien zrezygnować.

Jarosław Kaczyński pełni obecnie enigmatyczną funkcję „wicepremiera i przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych”. Nie jest do końca jasne, czym dokładnie się zajmuje. Zgodnie z rozporządzeniem premiera rolą Kaczyńskiego ma być „zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie Radzie Ministrów lub Prezesowi Rady Ministrów propozycji w tym zakresie”. Problem w tym, że wicepremier pracuje bardzo dyskretnie i zasadne staje się pytanie, czy powinien w rządzie pozostać.

Wiele wskazuje na to, że jesienna rekonstrukcja nie dotknie – wbrew wcześniejszym doniesieniom – Kaczyńskiego. Jak stwierdził zresztą rzecznik rządu Piotr Müller, wszystko zależy od zdania samego prezesa.

To będzie decyzja pana premiera Kaczyńskiego, jeśli będzie chciał podjąć taką decyzję – powiedział na antenie Radia Zet Müller.

Jednak gdyby Kaczyński wsłuchał się w głos suwerena, musiałby podjąć decyzję o opuszczeniu gabinetu Morawieckiego. Wyniki sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” są jednoznaczne – większość Polaków chce, by prezes PiS odszedł z rządu. Na pytanie, czy Kaczyński powinien przestać pełnić funkcję wicepremiera, „tak” odpowiedziało aż 57,3 procent ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 21,7 procent. 15,3 procent badanych nie ma zdania, a 5,7 nie wiedziało nawet, że Kaczyński jest wicepremierem. PiS lubi wmawiać, że słucha głosu rodaków i głos suwerena jest dla niego najważniejszy. Jest więc szansa to pokazać.

screen/ rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie